آموزش بافتن تابلو فرش در منزل – فرش راین

پراکندگی فروشگاههای فرش در سردرود از یک سو و مناسب نبودن خدمات ارائه شده برای خریداران در مغازههای سنتی و قدیمی در این شهر از سوی دیگر در کنار فعالیت برخیسودجویان و فروش تابلو فرشهای نامرغوب موجب شد تا ایده ایجاد ايجاد شهرك تجاری تابلو فرش برای خرید امن و راحت برای تمام خریداران از سراسر دنیا در پایتخت فرش دستباف جهان مطرح شود. تابلوفرش یکی از ایده ­های جدید بازار فرش ایران است که امکان توسعه و افزایش تولید زیادی دارد؛ چراکه تابلوفرش کم حجم است و اندازه کمتری دارد؛ اما ارزش بالایی دارد که می­تواند سریع­تر بافته شود و هنر و ظرافت بیشتری در آن به کار ­رود که با شکل جدید زندگی آپارتمان ­نشینی و سلایق هنری بسیاری از خریداران داخلی و خارجی هم انطباق دارد. با تمام ظرفیت اشتغالزایی، ظرفیت صادرات و شکل جدید ارزآوری این هنر بومی و ابتکاری، تابلوفرش هیچ متولی و یا تشکل خاص خود را در کشور ندارد و به همین دلیل درمیان فرش­ های صادراتی گم شده است.

مهمترین علل این کاهش صادراتی از یک سو تحریمهای خارجی و از سوی دیگر خودتحریمیهای داخلی میباشد. بیتوجهی یا کمتوجهی از سوی دولتمردان و فقدان برنامه جامع توسعه بازار در این صنعت و بیبهره ماندن از تسهیلات حمایتی را نمیتوان به پای تحریمهای خارجی نوشت. میتوان گفت که تحریمهای غیرمستقیم نیز بر اقتصاد فرش و تابلو فرش اثر گذاشته است. یکی از راه کارها برای پی بردن به این مشکل ، بررسی پشت تابلو فرش میباشد چراکه هرگونه کجی در بافت از این طریق قابل مشاهده است. وی ادامه داد: در مقابل این تحریم دولت باید از تولید کنندگان از طریق بیمه، پرداخت تسهیلات کم بهره و حذف مالیات حمایت و راه صادرات را آسان میکرد. نکته دیگری که باید در نظر داشت پرداخت تابلوفرش است. در هنگام خرید تابلو فرش شاید به نظر برسد مسائل مالی عامل مهمتری است، اما عوامل تاثیرگذار دیگری نیز در این میان مطرح خواهد بود که به طور مستقیم در انتخاب شما باید لحاظ شوند. اندازه تابلوفرش: تابلو فرش ها در انواع سایز و اندازه در بازار وجود دارند، شما با توجه به ابعاد دیواری که قرار است تابلو را روی آن نصب کنید، می توانید سایز تابلو فرش خود را انتخاب کنید، توجه داشته باشید برای اتاق های کوچک نمی توان تابلو هایی در سایز های خیلی بزرگ خریداری نمود.

در استفاده از تابلو توجه کنید که قاب مناسبی را برای آن انتخاب كنید. تأمین مواد اولیه فرش و سهولت دستیابی به ضرورتهای این حرفه نسبت به سایر مناطق ایران بیشتر بوده و تبریز را نه تنها بازار مناسبی برای فرش بلکه برای سایر تولیدات نیز قرار داده بود. صحتی، رئیس اتحادیه تولید کنندگان تابلوی فرش دستباف سردرود در این خصوص بیان کرد: انتظار می­رود تابلو فرش بیش از پیش به دنیا معرفی شود و اگر ترتیبی از طرف استان اتخاذ شود؛ می­­توان با اعزام هیت­ های تجاری تحقیقی به خارج از کشور بازارهاي هدف جدیدی را برای تابلو فرش سردرود تعریف کرد. این شهر دومین شهر پرجمعیت شهرستان تبریز و یازدهمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی است. سَردْرود یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در جنوب غربی شهر تبریز واقع شده و ۸-۷ کیلومتر با شهر تبریز فاصله دارد. بافندگان تابلوفرش نیازمند بیمه و دفترچه خدمات درمانی هستند و برپایی هرچه بیشتر نمایشگاه ­های اختصاصی تابلوفرش در داخل و خارج کشور، تجلیل از بافندگان و هنرمندان پیشکسوت این عرصه، ساخت فیلم مستند و تهیه گزارش در راستای حمایت از استعدادهای جوان و آمادگی برای زمینه های ابتکاری و تکمیلی این رشته می­تواند تابلوفرش را در ردیف یکی از سرآمدترین هنرهای دستی و بومی ایران در جهان بنشاند.

توصیه میشود که برای شستشوی تابلو فرش از آب گرم استفاده نکنید، زیرا در صورت استفاده از آب گرم امکان پس دادن رنگ و ادغام رنگهای تیره در رنگهای روشن وجود دارد. به همین دلیل کمترین نظارت و ساماندهی بر تولید تابلوفرش وجود دارد. داستان قدیمی بازار غیرشفاف و وجود واسطه­ ها کمترین بازده را برای بافنده به جا می ­گذارد. در حالی که اشتغالزایی این شاخه شدید بافت فرش بسیار بالاست؛ ولی کمترین میزان حمایت و یا تسهیلات بانکی با سودهای پایین در این راستا وجود ندارد. البته در تابلو های دستباف نیز این امکان ممکن است وجود داشته باشد. یکی از آیتم هایی که معمولاً در تابلو فرش ها با آن مواجه می شویم میزان کاربرد نخ ابریشم است، چرا که ابریشم نمای ظریف تر، دقیق تر، زیباتر و البته لوکس تری را برای تابلو فرش ایجاد کرده و به همان نسبت قیمت تابلو فرش را هم افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید