با ما همراه باشید

رئیس اتحادیه تابلوفرش سردرود گفت: تابلوفرش سردرود در طول سالهای گذشته، چراغ بازار فرش تبریز را روشن کرده اما اکنون مالیاتی که در این صنعت وضع میشود، در حال خاموش کردن چراغ صنف قالی بافی و تولید تابلوفرش سردرود است.همچنین بیمه نشدن قالی بافان، فعالان این حوزه را دلسرد میکند. هرچند که بسیاری از این آسیبها با رفوگری و قالیشویی بر طرف میشود، اما بهتر است قبل از خرید تابلو فرش زیبا و یا تابلو فرشهای دستباف دست دوم به این نکات توجه لازم را داشته باشید تا پس از خرید دچار مشکل نشوید. گرهها در تابلو فرشهای دستباف محکمتر هستند اما در انواع ماشینی در واقع گره وجود ندارد و نخها با فشار و یکنواخت در کنار یکدیگر قرار گرفتهاند. تابلو فرشهای دستبافت معمولاً از جنس پشم و پنبه و یا ترکیب این دو باهم تهیه میشوند و نخ آنها با رنگهای طبیعی و گیاهی رنگرزی میشوند. او میگوید که با تمام ظرفیت اشتغالزایی، ظرفیت صادرات و شکل جدید ارزآوری این هنر بومی و ابتکاری، تابلوفرش هیچ متولی و یا تشکل خاص خود را در کشور ندارد و به همین دلیل درمیان فرش­ های صادراتی گم شده است. به گفته صحتی، تابلوفرش سردرود هماکنون با دو تهدید جدی مواجه است: یکی خلاء قانونی جلوگیری از سرقت طرح تابلو فرش ­ها و دیگری الحاق شهر سردرود، پایتخت تابلو فرش جهان به کلانشهر تبریز و دیده نشدن ظرفیت های این شهر به صورت مستقل.

با تمام ظرفیت اشتغالزایی، ظرفیت صادرات و شکل جدید ارزآوری این هنر بومی و ابتکاری، تابلوفرش هیچ متولی و یا تشکل خاص خود را در کشور ندارد و به همین دلیل درمیان فرش­ های صادراتی گم شده استحالا سردرودیها فکر میکنند تابلوفرشهایشان تمام معیارهای لازم برای جهانیشدن را دارند. مناظر طبیعی، حیوانات، گل، اشخاص، چهره، ترکیبی و نقاشی هنرمندان مشهور جهان از جمله پرکاربردترین طرحهای تابلوفرش است که هر طرح طرفداران به خصوص خود را دارد. از همین رو زیبایی و ظرافت طرح ها تا چندین برابر افزایش یافته است. یعنی از تبریز، پایتخت جهانی فرش دستباف تا سردرود، پایتخت تابلوفرش جهان. حتی خیلی از ما که به قول خودمان نسل امروزی به حساب میآییم، دستی بر بافت فرش یا تابلوفرش داشتهایم و برای گذراندن ساعات بیکاری خودمان هم که شده شاید یک دار قالی برپا کردهایم و تابلو فرشی بافتهایم. در کالاهایی که به صورت سنتی تولید میشوند دخالت دست زیاد است و امکان انتقال بیماری نیز بیشتر است و رکود صنایع دستی علاوه بر کاهش تقاضا به دلیل ترس از رعایت نکات بهداشتی نیز میباشد. نکته امیدوارکننده درمورد تابلوفرش این است که در سراسر جهان تقاضا برای این محصول وجود دارد. اینروزها که کشورهای غربی بهویژه آمریکا تحریمهای ظالمانهای علیه کشورمان اعمال میکنند، شاید بتوان از صادرات صنایع دستی همچون فرش و تابلوفرش به عنوان شیوهای هنرمندانه برای دور زدن تحریمها یاد کرد.

او از تشکیل کارگروهی تخصصی متشکل از بافندگان تابلوفرش، اتحادیه تابلوفرش دستباف و افراد دارای نفوذ در این زمینه خبر میدهد و میگوید: با تلاشهای این کارگروه، مرکز پژوهشهای فرش دستباف سردرود آغاز به کار کرد و هماکنون اقدامات مفیدی برای رشد این صنعت و هنر در مرکز انجام میشود. افراد با خرید و نصب تابلوفرش به دیوار محل زندگی یا کار خود میتوانند پای رنگهای طبیعی را به زندگی خود باز کنند. با توجه به تحریم ها صادرات غیر مستقیم تابلو فرش به آمریکا انجام میگیرد. با توجه به کثرت ایرانیان مقیم آمریکا بازار آمریکا یکی از بازار هدف برای تابلو فرش های سردرود است. با توجه به حساسیت و اهمیتی که چله کشی در بافت تابلو فرش دارد، مسئولیت انجام این کار را به متخصص این کار بسپارید. در پرداخت برجسته برجستگی ها یی را در تابلو فرش به وجود میآورند که جذابیت کار را چندین برابر میکند در واقع هر چقدر که گره کوتاه تر با شد تا بلو فرش شما برجسته تر خواهد بود. حال اگر شما هم مانند ما دربارهی داشتن یک تابلوفرش در خانهی خود و یا هدیه دادن آن به عزیزترین شخص زندگیتان و یا نصب کردن آن روی دیوار خانهای که تازه خریدهاید و یا نوعروس هستید و میخواهید در منزل خود داشته باشید، میتوانید خیلی راحت با خرید اینترنتی تابلو فرش از سایت “piccarpet.com” که دارای طرحهای زیبا و متنوع هستند و با قابهای خاص و زیبا بسته بندی شدهاند، فضای محیط منزل و یا محل کارتان را دلنشین کنید.

اگر این نکات را رعایت کنید میتوانید فرش با ظاهری شیک و زیبا برای خود انتخاب و خرید کنید. اثری جاودانه و ماندگار و بهترین هدیه برای دوستان. فرش های تبریز نیز هم اکنون از بهترین فرش های دستباف ایرانی محسوب می شود. این تابلوها بیانگر فرهنگ اصیل ایرانی هستند و زیبایی خانهها را دو چندان میکنند. تابلو فرش ها یک اکسسوری لاکچری است کـه نماد اصیل بوئن هم محسوب می شود چون هنر زیبای دستان هنرمند قالیبافان را بـه نمایش می گذارد. سردرودیها هنر بافت تابلوفرش را از پدران خود به ارث بردهاند و میتوان گفت که این حرفه نسل به نسل انتقال پیدا کرده استسردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات تابلوفرش، سالهاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته میشود. صحتی، رئیس اتحادیه تولید کنندگان تابلوی فرش دستباف سردرود میگوید: انتظار می­رود تابلو فرش بیش از پیش به دنیا معرفی شود و اگر ترتیبی از طرف استان اتخاذ شود؛ می­­توان با اعزام هیئت­ های تجاری تحقیقی به خارج از کشور بازارهای هدف جدیدی را برای تابلو فرش سردرود تعریف کرد. هدف ما تامین نخ و نقشه با کیفیت برای تمام بافندگانی است که به ارائه محصولات نفیس می اندیشند حتی اگر در دور افتاده ترین نقاط کشور باشند.

دیدگاهتان را بنویسید