برای فروش فرش دستباف به کجا مراجعه کنیم

صنعت تابلو فرش سردرود از نظر کیفیت، کمیت، تنوع رنگ و طرح روزافزون در حال پیشرفت است و در سطح کشور بیش از 3 هزار گالری تابلو فرش از اين شهر تابلو دريافت مي كنند که البته با احداث شهرک مجزا و تمرکز تمام صنوف و هیاتهای مربوط در این مرکز تجاری می­توان گام بسیار اساسی و بلندی در توسعه این هنر اصیل و زیبای منطقه­مان در سطح ملی و جهانی برداشت. سهم تولید سردرود در اشتغال­زایی80% است که با دست­ های پرتوان و هنرمند سردرودی­ ها و با مدیریت کارگاه­های متمرکز و غیرمتمرکز تولید می ­شود و20% تولید از نظر طراحی و رنگرزی و از جهت فروش این شهر نقش مهمی ایفا می­کند. طرح تابلو فرش ­ها در زمان ­های گذشته از روی پوستر و توسط استادان مجرب طراحی میشد، اما با ورود تکنولوژی این طرحها در قالب فتوکپی رنگی و طرحهای کامپیوتری جوانان توانمند انجام شده است.طراحی کامپیوتری تابلو فرش این هنر اصیل را كمي از حالت سنتی خارج كرده است. بلکه تفاوت اصلی ، در طراحی و تراکم فرش است. از جمله نقاشی های عجیب و غریبی که ، زندگی در ایران باستان را به تصویر می کشند و صحنه هایی با جزئیات جذاب خلق می کنند.

قالی­های سردرود دارای تاریخچه صد ساله است، قالیبافی برای نخستین بار توسط «محمود آقاحکیم» وارد زندگی اهالی سردرود شده است و بعد از آن، توسط افراد دیگری مانند «حاج سید حاج آقا اسحاقیان»، «اعلاباف»، «حاج ابوالقاسم شریف زاده» و… تابلو فرشهای دستباف این شهر اغلب در قالب پرتره بافته میشوند؛ البته نقشهای هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن دیگر طرحهای مرسوم به کار رفته در این تابلو فرشها هستند که در واقع با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالیباف، این صنایع بومی نیز با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است. در شهر سردرود علاوه بر بافت و تولید فرشهای معمولی در ابعاد و اندازههای مختلف، قالیهای حجمی، برجسته، دو رویه، دو فرش در یک فرش در شمار متفاوت که صرفاً جنبه هنری دارند، نیز بافته میشود. در بافت فرش دستباف از الیاف طبیعی استفاده میشود و به همین دلیل در تابستان خنک و در زمستان گرم است. اگر الیاف فرش با استفاده از مواد طبیعی رنگ شده باشد، هر چه فرش بیشتر پا بخورد و بماند، ارزش مالی و هنری بیشتری پیدا میکند. اما از آنجایی که صنایع دستی نسبت به نوع ماشینی نیاز به زحمت و تلاش بیشتری دارند، تابلو های دستباف نیز نسبت به ماشینی از ارزش و قیمت بیشتری برخوردارند.

صنعت بافندگی تابلو فرش نیازمند همکاری و تلاش 23 صنف همجنس است. در شروع کار ارتفاع مناسب را برای تابلو فرش در نظر بگیرید تا در ادامه دچار مشکل نشوید. این صنعت در طول یک سال حدود 5 میلیون و 400 هزار دلار برای کشور ارزآوری دارد؛ هرچند که این رقم شاید ناچیز به نظر برسد، اما این رقم برای شهری که با 15 میلیارد بودجه سالیانه از طرف شهرداری بسته می­شود، رقم قابل توجه و شایسته ­ای است. یا نام افراد زیر تخته بافته میشود و شما فقط در صورت حرفهای بودن میتوانید این را تشخیص دهید. تابلو فرش، همان فرش با ابعاد و اندازه کوچک است که به کمک قاب، به دیوار نصب می شود و تاثیر زیادی بر روی زیبایی چیدمان و دکوراسیون خانه شما می گذارد. از طرف دیگر اگر در یک فضای بزرگ یک تابلو فرش ماشینی کوچک نصب کنید اصلا دیده نخواهد شد و آن طور که باید جلوه نخواهد کرد. همان طور که می دانید تابلو فرش ها به دو صورت ماشینی و دستباف تولید و ارائه می شوند و هر کدام مزیت خاص خود را دارند. در فرآیند ثبت محصولات در وایپو به طور معمول بین ۷ تا ۸ ماه از زمان دریافت درخواست، پرونده محصول مورد بررسی قرار می­گیرد و سپس به تمام کشورهای عضو ارسال می­شود و در صورتی که تمام اعضا نسبت به محصول موردنظر اعتراضی نداشته باشند، سند ثبت جهانی محصول در وایپو صادر می­شود.

دومین فاکنور خرید تابلو دستباف، توجه به نوع بافت فرش از نظر ریز و درشت بودن گرهها است که به آسانی با دیدن پشت کار میتوانید به این موضوع دست یابید، همچنین پشت اثر حاوی اطلاعات بیشتری درباره میزان شانههای که توسط بافنده زده شده و کجی بافت آن است. تا اینجا با چند نکته درباره انتخاب و خرید تابلو فرش دستبافت آشنا شدیم. ۹۹ درصد تابلو فرش ها، طرح های کامپیوتری است. نحوه پرداخت فرش یکی دیگر از فاکتور های مهم در بررسی تابلو فرش ها به حساب می آید که عموماً مورد بی توجهی قرار می گیره . با کاظم صحتی، رئیس اتحادیه تابلو فرش سردرود و مهدی ترابی، طراح و تولید کننده تابلو فرش سردرود انجام دادیم تا به بررسی مسایل و مشکلات تولیدی این صنعت بپردازیم تا بتوانیم به رونق بیشتر صنعت تابلوی فرش دستباف دست یابیم. اگر قصد خرید تابلوی دستبافی را دارید که توسط شخصی نامدار بافته شده یا برند خاصی دارد، بهتر است آن را از فروشگاههای معتبر یا حتی الامکان از خود بافنده خریداری کنید، زیرا در حین تعمیر و ترمیم فرش و سایر تکنیکهای مشابه، امکان بافت امضا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید