تابلو فرش ، یک المان اساسی در دکوراسیون خانه – فرش اکسیر

نخ آکریلیک: این نخها نسبت به نخهای طبیعی ارزانتر هستند و در نتیجه فرشهای بافته شده از آن نیز ارزانتر خواهد بود. به طور معمول تعداد گره بافته شده، از عوامل تعیینکننده در کیفیت بافت و قیمت نهایی فرشهای دستباف هستند. که به طور معمول در فرشهای دستباف طریقه نگه داشتن تار و پود و پیوستن آنها به هم مشخص است. بطور معمول و نه همیشه، فرشهای شهری، به علت تولید منسجم در کارگاه و تحت نظارت متداوم سرمایهگذار، با دقت و ظرافت بیشتری تولید میگردند و از این رو دارای کیفیت بالاتری هستند. و بطور معمول بافت بیجار گران قیمتتر خواهد بود. پیش از این ، طراحی الگوهای این نوع فرش ، کاری زمان بر بود. پیش از آنکه تابلو فرش دلخواه خود را انتخاب کنید، باید بدانید که این محصول را برای کدام نقطه از خانه میخواهید خریداری کنید. معمولا وقتی صحبت از دادن هدیه و یادگاری به عزیزی پیش می آید همیشه تابلو فرش انتخابی مناسب خواهد بود.

نخ پشمی از پشم گوسفندان تهیه میشود که براساس نوع نژاد گوسفند، پشم و کیفیت نخ و در نتیجه کیفیت فرش و تابلو فرش متفاوت خواهد بود. به تعداد ریشه یا گره در هر متر مربع از عرض فرش، شانه یا تراکم عرضی گفته میشود. به تعداد گره در هر متر مربع از طول فرش، تراکم طولی یا تراکم گفته میشود. طبیعتا برای بافت یک تابلو فرش ریزبافت زمان، انرژی و در نهایت هزینه بیشتری در نظر گرفته میشود. در تابلو و قالی دستباف هر چه رجشمار و تعداد رج بالاتر باشد، ریزبافتی و زیبایی آن نیز بیشتر است. ۲۰۰ عمومیتر هستند و بیشتر در بازار دیده میشوند ؛ آنها در طرحهای مختلف زیر موجودند و چشمها را خیره میکنند : مناظر طبیعی مثل جنگل ، رودخانه ، کوه ، دریا و… فرش ابتدا توسط پنبه سفید بافته می شود و پس از آن می توان الگویی را روی آن چاپ کرد. پنبه پس از برداشت، تمیز و رنگ و پس از ریسیدن به نخ تبدیل می­گردد، برخلاف پشم، خاصیت الاستیکی و ارتجاعی ندارد که این ویژگی یک مزیت جهت حفظ شکل اولیۀ آن است و با شست و شوی زیاد، شکل و رنگ خود را حفظ می­کند.

اگر احساس کردید تابلو شما نیاز به شستشو دارد، از قالیشویی ها که تجربه شستشوی تابلو فرش را داشتهاند کمک بگیرید. هنگام خرید تابلوفرش از افراد متخصص و کارشناس در این زمینه کمک بگیرید تا در شناخت و تشخیص جنس تابلوفرش شما را راهنمایی کند و در نهایت انتخاب طرح با شما باشد. در چند سال اخير توليد فرش هايي از جنس نخ ويسكوز باب شده است. ويسكوز را ريان (rayon) هم ميگويند. نخ خاب به نخی گفته میشود که تمای سطح روی فرش را پوشانده است و در لابه لای نخ تار و پود قرار میگیرند و جزو نخهای اصلی فرش به حساب نمیآیند. نکته دیگری که باید مورد توجه باشد، پرداخت تابلو فرش است، پرداخت درست یک هنر و مهارت است، اگر درست انجام نشود، هم از کیفیت ظاهری و هم از ارزش تابلو فرش کاسته میشود. هدف این مقاله آشنایی هر چه بیشتر شما با این هنر ناب ایرانی بود. عمل پرداخت تابلو فرش توسط دستگاه های موزر قدیمی و قدرتمند هم امکان پذیر است این امر بیشتر برای پرداخت تابلو فرش های کوچک کاربرد دارد.

تبدیل عکس به تابلو یکی از مزیت های فروشگاه قالی کاشان است. اگر به قالی بافی بعنوان منبع درآمد نگاه می کنید باید به سبکی بافت را انجام دهید که بعد از اتمام آن بفروشید. پرداخت برجسته توسط قیچی های مخصوص تابلو فرش انجام می شود; که این نوع پرداخت با ایجاد بعد و برجستگی سبب خلق زیباییهای فوقالعادهای در تابلو میشود. تا جایی که اگر کسی قصد دارد تزیین فاخر و منحصر به فردی برای دکوراسیون داخلی خود انجام دهد حتماً این آیتم اصیل را در گوشه ای از دکور خود مهمان می کند. برای جلوگیری از کثیف شدن تابلو بهترین روش این است که روزانه آن را با یک برس تمیز مخصوص جاروبرقی جارو کنید. شکوه و جلوه ی تابلو فرش ها با قاب و روی دیوار نمایان می شود. تابلوفرش را نباید بدون قاب از دیوار آویخت. تابلوفرشها را نباید مستقیم روی دیوارهای گچی و آهکی آویخت.

دیدگاهتان را بنویسید