تابلو فرش ، یک المان اساسی در دکوراسیون خانه – فرش اکسیر

عمل پرداخت تابلو فرش توسط دستگاه های موزر قدیمی و قدرتمند هم امکان پذیر است این امر بیشتر برای پرداخت تابلو فرش های کوچک کاربرد دارد. پرداخت تابلو فرش جهت تابلو های قدیمی و یا آفتاب سوخته نیز کاربرد دارد. این فرشها که در قدیم فقط به صورت دستبافت موجود بودهاند، معمولا کاربرد تزیینی داشته و برای دکوراسیون داخلی منازل استفاده می شوند. پرداخت برجسته توسط قیچی های مخصوص تابلو فرش انجام می شود; که این نوع پرداخت با ایجاد بعد و برجستگی سبب خلق زیباییهای فوقالعادهای در تابلو میشود. این سبک دارها در بافت فرش با توجه به سبک زندگی این افراد کاملا مناسب است. یا نام افراد زیر تخته بافته می شود و تنها در صورت حرفه ای بودن می توانید این را تشخیص دهید. از نظر تنوع بافت بهترین نوع بافت برای تابلوفرش چهره ، بافت کریستال است که فرش بسیار ظریف و نازکی دارد و با در دست گرفتن فرش ، حس ماشین بافت بودن را القاء نمی کند و از زبری پشت فرش و سفتی تابلو فرش های ماشینی خبری نیست. الیاف طبیعی قدرت خوبی برای ایجاد گرما دارند، کف دست خود را بر روی تابلو فرش بکشید، اگر گرما را احساس کردید ابریشم کارشده در فرش طبیعی است در غیر این صورت به اصل بودن ابریشم شک کنید.

اگر فرش را بدون اندازه گیری دقیق ببافید، تابلو فرشتان دچار بالازدگی و پایینزدگی میشود. پرداخت فرش به عملیاتی که در آن پرزهای اضافی سطح قالی گرفته میشود و سطح قالی صاف می شود می گویند. فرشهایی که در هر گره رنگ و تار و پود خود دنیایی از خاطرات و زیباییها و سلیقهی بافنده و طراح خود را در بر داشته است. در پرداخت برجسته برجستگی ها یی را در تابلو فرش به وجود میآورند که جذابیت کار را چندین برابر میکند در واقع هر چقدر که گره کوتاه تر با شد تا بلو فرش شما برجسته تر خواهد بود. تابلو فرش از زیبا ترین وسایل دکوری محسوب می شوند که یک آثر هنری بسیار لوکس و زیبا هستند که نظر بافت به چند دسته تقسیم می شوند و می توانند ماشینی یا دست بافت باشند که در ادامه انواع تابلو فرش ها را برایتان شرح می دهیم. پرزهای فرش پس از چند رج بافت توسط قیچی پرداخت گرفته میشوند و سطح فرش صاف می گردد در این روش نیاز به مهارت کافی بافنده است تا خسارات غیرقابل جبران به فرش وارد نکند. چه زمانی نیاز به پرداخت تابلو فرشما ن داریم؟

در پرداخت تابلو فرش به اندازه لازم از پرز فرش برداشته می شود که به این عملیات پرداخت فرش می گویند. همانطور که پیشتر ذکر شد پرداخت به سه صورت ماشینی و دستی و دستگاه موزر صورت میگیرد. در شیوه فارسی از انگشتان دست برای رد کردن پود ضخیم استفاده میشود در حالی که در شیوه ترکی، این کار با استفاده از سیخ پودکشی صورت میگیرد. وی افزود: بافندگان فرش دستباف، سربازان واقعی اقتصاد مقاومتی بوده و در سطح کشور، بیشترین اشتغالزایی در حوزه بخش خصوصی مربوط به فرش دستباف و صنایع بافتنیهای دستی میباشد که در استان ما نیز مضاعف است. تقدیم تابلو فرش نماد مقاومت سه هزار شهید ایلام به رهبر انقلاب فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام گفت: به دنبال دیدار اعضای کنگره با رهبر انقلاب تابلو فرشی که مقاومت و ایثار سه هزار شهید ایلام را به درستی نشان میداد تقدیم شد و مورد رضایت و توجه ایشان قرار گرفت.

تصاویر حیوانات ایرانی در این نوع فرش ، جایگزین مناسبی بود که به هنرمندان اجازه می داد ، تعداد زیادی از چهره های متحرک را در پس زمینه جنگلی جمع کنند. تمامی تابلوفرش ها میبایست پس از بافت کامل و اتمام کار بافت توسط دستگاه های مخصوص پرداخت شوند و پس از گرفته شدن پرزهای اضافی طرح بافته شده با کیفیت بالا و به وضوح دیده شود. اگر تراکم تارهای چله در عرض تابلوفرش یکنواخت نباشد، به دلیل فشردگی و تراکم زیاد، تابلو فرش بالا میزند. پودکشی ضخیم و نازک باید با دقت بالا انجام شود تا تابلو فرش ساختار درستی پیدا کند. در نظر داشته باشید که همه تابلو فرشها قابل برجسته شدن نمی باشند برای همین در این خصوص می بایست با عوامل فنی شرکت قالیشویی در ارتباط با ما مشورت نمایید. تابلوفرش های دستباف مینیاتور بر گرفته از آثار هنرمندان کشورمان است که تلفیق بسیار زیبایی از دو هنر اصیل ایرانی فرش و مینیاتور می باشد .تابلو فرش های مینیاتور جز پرفروش ترین تابلو فرش بازار هستند که به علت پیچیدگی طرح بافت بسیار پر زحمتی را دارند. گرچه تابلو فرشهای اصیل همگی دستباف هستند و از مصادیق هنر فاخر ایرانی به شمار میروند، اما امروزه تعداد زیادی از تابلو فرشهای ماشینی در بازار عرضه میشود که طرفداران خود را نیز پیدا کردهاند، نظر به اینکه تابلو فرش دستباف جزو کالاهای لوکس بهحساب میآید، میتوان گفت هدیهای ارزشمند و منحصربهفرد است.

دیدگاهتان را بنویسید