تابلو فرش ایرانی جلوهای از هنر طراحی – ایوان فرش

اما امروزه فناوری به طراحان کمک کرده است تا با کمک نرم افزار ، تصاویر را به الگوهایی با ویژگی های دقیق تبدیل کنند. 1- یکی از ویژگی های خاص تابلو فرش های دستباف این است که شناسنامه آن در پشت کار بافته می شود برای همین اگر به دنبال کار اصیل و خاص هستید حتما به پشت کار نگاه کنید و شناسنامه آن را بررسی نمایید تا از اصالت کار مطلع شوید. امروزه تابلو فرش ها به صورت دستبافت و ماشینی در سطح بازار عرضه میشوند که هر کدام از این تابلوها طرفداران خاص خود را دارند. ولی این کار سختیها و قلقهای خاص خود را دارد. قبل از اقدام برای بافت تابلوفرش باید آموزشهای لازم را ببینید و تا حدی با چم و خم کار آشنا شوید. اگر قصد خرید تابلو فرشی دارید که توسط استاد خاصی بافته شده و یا برند خاصی داشته باشد بهتر است از فروشگاه های معتبر و یا حتی الامکان از خود بافنده خریداری نمایید.تابلو فرش هایی که چله ی ابریشمی دارند گران قیمت تر هستند ، با نگاه کردن به چله به راحتی میتوانید ابریشمی یا نخی بودن آن را تشخیص دهید ، چله و یا پرزهای ابریشمی بسیار ظریف تر و درخشنده تر از نخ میباشد و قاعدتا جلوه بسیار زیباتری نیز به کار میدهند.نکته دیگری که باید در نظر داشت پرداخت تابلوفرش است.

پرزهای فرش پس از چند رج بافت توسط قیچی پرداخت گرفته میشوند و سطح فرش صاف می گردد در این روش نیاز به مهارت کافی بافنده است تا خسارات غیرقابل جبران به فرش وارد نکند. در نظر داشته باشید که همه تابلو فرشها قابل برجسته شدن نمی باشند برای همین در این خصوص می بایست با عوامل فنی شرکت قالیشویی در ارتباط با ما مشورت نمایید. به دلیل این که شاخصهای کیفیت این فرشها با فرشهای کارگاهی و شهری متفاوت هستند. در مدل دستبافت کوکهای اطراف فرش نامنظم بوده و در یک خط مستقیم نیستند در حالیکه در فرشهای ماشینی کنارههای فرش کاملا صاف و منظماند. البته در صورت انتخاب طرح و اندازه سفارشی برای تابلو فرش منزلتان، بدلیل اینکه هزینهی طراحی نیز به سایر موارد اضافه میشود، معمولا قیمت بالاتری نسبت به طرحهایی در همان اندازه خواهد داشت. مثل طرح های خطیبی و سالاری که در فرش های ریزبافت تبریز استفاده شده و زیبایی بی نظیری دارند. شهر فرش نیز در وبسایت خود این امکان را فراهم کرده و شما به راحتی میتونید تابلو فرش مورد نظر خود را از وبسایت شهر فرش خریداری کنید. عمل پرداخت تابلو فرش توسط دستگاه های موزر قدیمی و قدرتمند هم امکان پذیر است این امر بیشتر برای پرداخت تابلو فرش های کوچک کاربرد دارد.

هر چه شانه و تراکم بیشتر باشد بر زیبایی فرش افزوده می شود و از انجایی که فلسفه تابلو فرش ها زیبایی ست باید این محصولا در بالاترین شانه و تراکم ممکن تولید شود تا به حد زیبا و چشم نواز گردد . تراکم و شانه معیاری برای اندازهگیری تعداد گرههای موجود در فرش هستند، به عبارتی تعداد گرهها در طول و عرض رابطه مستقیمی با تراکم و شانه دارند و هرچه تراکم و شانه بیشتر شود قطعا قیمت فرش نیز بیشتر خواهد شد. دومین راه که میتوانید فروش را انجام دهید ثبت تابلو فرش در سایت های اگهی مانند دیوار و شیپور و سایت های ثبت آگهی ثبت کنید و آن را بفروشید. پس به جای اینکه اول طرحی را انتخاب کنید برای بافت نیاز سنجی کنید به عبارتی اول سفارش بافت بگیرید بعد شروع به بافت کنید که بعد از تمام شدن برای فروش آن دغدغه ای نداشته باشید. مهم ترین نکته ای که باعث تمایز این دو مدل از هم میشود، تفاوت چشمگیر قیمت آنها میباشد. تابلو فرش های دستبافت چشم هر بیننده ای را به خود جذب میکند.

در واقع تابلو فرشهای ایرانی زینت دهنده دیوارهای سرد و بیروح در منازل و سالنهای عمومی هستند که با نصب هر یک از نقشهای تابلو فرشهای ایرانی جلوهای از روح و سرزندگی به محیط دمیده میشود. معمولا آنهایی به سراغ استفاده از تابلو فرش در دیزاین خانه میروند که میخواهند روح هنری آمیخته به اصالت را وارد فضای خانه کنند. انتخاب قاب برای تابلو فرش در زیبایی و جلوه آن تاثیر مستقیم دارد. به فرشهایی که در اندازههایی کوچک بافته، قاب شده و به دیوار آویخته میشوند تابلو فرش میگویند. در پرداخت تابلو فرش یک لایه ازپرز فرش گرفته میشود تا دوباره نقش و نگار تابلو زیبا و چشم نواز دیده شود. قالی بافی در دوره حمله اعراب برای دو قرن به رکود رسید ولی تجمل گرایی خاندان اموی و نیاز آن ها به آراستگی کاخ ها به قالی های ارزشمند و نفیس ایرانی، این صنعت را تداوم داد و بتدریج تغییراتی در زمینه نقش قالی به وجود آمد. تنوع بالا در طرح و نقش و کیفیت بالای محصولات این فیلدکاری نیز نقش موثری در تثبیت فرهنگ خرید تابلو فرش دارد. پرداخت فرش به عملیاتی که در آن پرزهای اضافی سطح قالی گرفته میشود و سطح قالی صاف می شود می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید