تابلو فرش دستباف با کیفیت از کجا بخریم؟

افرادی که عاشق طرحهای خاص و عاشقانه هستند، تصاویر زیبا از کتابها و داستانهای کهن ایرانی، تصاویری از افسانههای عاشقانه و تاریخی، تصاویری از داستانهای لیلی و مجنون، گلستان و بوستان، شیرین و فرهاد، داستانهای شاهنامه و یا حتی تندیسهای خاص و زیبا، وقایع تاریخی و ناب در ادوار گذشته و حتی تصاویر مذهبی که به زیبایی هرچه تمامتر بر روی تابلو فرشها بافته شده است. زیرا تمام جزئیات ، به جای رنگ آمیزی با دست بافته شده و گره خورده است. اگر دکوراسیونی سنتی دارید از قابهای کمی طرحدار و اگر دکوراسیونی مدرن دارید از قابهای ساده و تک رنگ استفاده کنید. دقت کنید اگر طرح انتخابی تابلو فرش شلوغ است و از رنگهای زیادی در آن استفاده شده، قاب با طرح و رنگ شلوغ انتخاب نکنید چون طرح فرش خیلی به چشم نخواهد آمد. ممکن است با نگاه به تابلو فرش متوجه کجی بافت آن نشوید چراکه این مساله در طرح تابلو فرش گم خواهد شد و خیلی قابل تشخیص نخواهد بود. سعی خود را کنید تابلو فرش را بدون قاب خریداری کنید تا اگر مشکلاتی در فرش وجود دارد قابل نمایش باشد. اکنون همه امکانات یک خرید آسان و موفق برای کسانی آماده است که مایلند بدون تحمل ترافیک و آلودگی هوا تنوع بالایی از تولیدات تابلو فرش را ببینند، نمونهای را بپسندند و انتخاب نهایی خود را خریداری کنند!

اگر تابلو فرش قاب داشته باشد باید به شکل کاملا تراز شده و معمولا در وسط دیوار نصب شود اما اگر از مدلهای بدون قاب استفاده میکنید میتوانید آنها را به صورت مورب نیز نصب کنید. تابلو فرش یا فرش تصویری، یک فرش لوکس با کاربرد تزئینی است که جهت آویختن بر روی دیوار اتاق و سالن به کار میرود. الیاف به کار گرفته شده در فرش دستباف شهر تبریز هم از نوع مرغوب و با کیفیت بسیار بالا هستند. اجزای طبیعی به کار رفته در این نوع تابلوها شامل دریاچه و رودخانههای پر آب، دار و درختهای سر به فلک کشیده، آسمان، کوه، پلهای چوبی و سنگی، قایق، کلبههای چوبی زیبا و … مانند سایر اشکال هنری ، تابلو فرش های ایرانی ، شامل صحنه هایی هستند که هنر از زندگی تقلید می کند و از سایر اشکال هنری از جمله موسیقی و شعر الهام می گیرند. در مقابل نقشه هایی که دستگاه تهیه میکند فقط رنگها را کم کرده و تصاویر غیر واقعی و کارتونی نشان داده می شود “در مقابل بافت تابلو های چهره با دست به دلیل یکنواخت نبودن بافت و شانه زنی طی مدت تولید ، با تصویر اصلی تفاوت خواهد کرد. مسلما رنگ هایی که برای بافت چهره استفاده می شوند با رنگ فرش هایی که برای منازل استفاده می شوند تفاوت زیادی وجود دارد. “حجم زیاد رنگهای ست شده روی ماشین آلات بافت فرش باعث می شود تا هر سال تنها یک بار رنگها تعویض شوند و رنگهایی که برای فرش منازل مناسب هستند انتخاب شوند .

یکی دیگر از انواع گره رایج در بافت تابلو فرش، گره جفت است که میتواند متقارن یا نامتقارن باشد اما به صورت کلی این گره سرعت بافت را بیشتر میکند. بهتر است بدانید که توجه به برخی نکات میتواند به شما کمک کند تا خرید بهتری را تجربه کنید. ارزش مادی بیشتری دارد و معمولاً جنس و کیفیت نخی که برای بافت آن استفاده میشود نیز میتواند بر قیمت تابلو فرش تأثیر بگذارد. در مواقعی که بازار آرام و ساکت است و فرصت شما و فروشنده کافی است، اقدام به خرید تابلو فرش نمایید، چرا که شلوغی بازار و وجود تنوع ممکن است در خرید شما تأثیرگذار باشد. از آنجایی که تابلو فرش ماشینی با استفاده از دستگاه تولید شده است، طرح آن بسیار دقیق و منظم است و هیچ تناقضی در طراحی به چشم نمیخورد. در مکانی که نور مستقیم بر روی تابلو فرش است، آن را نصب نکنید. هرچه گرهها از نظر درشتی، ریزی، یکنواختی و میزان فاصله بین آنها در پشت فرش منظم و یک اندازه باشد، نشاندهنده کیفیت بالاتر تابلو فرش است. یکی از رایج ترین روشهای تشخیص فرش ماشینی از فرش دستی توجه کردن به بافت فرش در پشت آن است.

در راهنمای خرید تابلو فرش، توجه کردن به ریشههای فرش یک روش ساده است. شواهد حاکی از آن است که بافت تابلو فرش در دوره ساسانی رونق گرفته است. تبدیل عکس شخصی به تابلو فرش چهره هم به صورت چاپی و هم به صورت بافت ماشینی و دستباف صورت میگیرد که میتوان گفت امروزه برای این نوع از تابلوها چاپ روی تابلوفرش بسیار رایجتر شده است. قابل ذکر است که انواع تابلو فرش با طرح تندیس نیز در این دسته بندی قرار گرفته است که نقش مایهی این تابلوها برگرفته از مجسمههای معروف جهان میباشد و به صورت فرش بافته میشوند. ایرانیان ، این فرش های مصور را ، دقیقا به همان روشی که فرش های ایرانی را در طول 2500 سال گذشته بافته اند ، می بافند. گاهی اوقات ، طراحی یک الگو بیش از یک سال طول می کشد. خوب است که به عنوان یک ایرانی بدانید ساختار این کالا فوقالعاده چیست و با علم کامل به سمت خرید آن پیش بروید. همچنین نوع نخ های به کاربرده شده شیمیایی هستند که در مقایسه با الیاف دستباف از مقاومت بسیار کمتری نیز برخوردارند .

دیدگاهتان را بنویسید