تابلو فرش دستباف تبریز هنری ماندگار – ایسنا

این تابلو به شکل یک کالای زینتی و باارزش بهفروش میرسد. تابلو فرش دستباف یک کالای هنری پیچیده است و گرههایی ظریف را در دل خود جای داده است. مزیت دیگری که انواع ماشینی فرش تابلویی دارد، قیمت بسیار ارزان تر نسبت به قالی یا تابلوی دستباف است. این روستا آب و هوایی بسیار طبیعی و زیبا دارد. تفریحگاه دیره نیان (Deranian)، (مکانی زیبا و خوش آب و هوا با باغات زیبا و چشمه معدنی بی نظیر و سفره خانه سنتی است که در ابتدای جاده روستای ساتیاری واقع شده است) کوهستان آتشگاه (Atashgah)، این کوهستان یکی از زیباترین کوهستان های منطقه است و زیستگاه انواع جانوران و همچنین رویشگاه انواع گونه های گیاهی خوراکی، داروئی و گل های زیبا می باشد. در این صفحه می خواهیم ، در خصوص انواع مختلف تابلو فرش ها و طرح های گوناگونی که روی آن اجرا می شود ، صحبت کنیم. خانم ینر افزود: “به دلیل اینکه جنس این قالیها کاملا از ابریشم هستند حدود 200 سال باقی می ماند.عموما این قالی ها صادر می شود. می توان گفت که دیگر تنها زنان شهرستان توزلوکچو این کار را انجام می دهند. بیشتر بر اساس سفارش این قالی ها را می بافیم. غالبا سفارش هایی که دریافت می کنیم عکس آتاترک، ملا نصرالدین، نقاشی مربی لاکپشت نام استاد عثمان حمدی و شام آخر دا وینچی هستند”.

به دلیل وجود مراتع سرسبز و حاصلخیز دامداری در روستا از رونق چشمگیری برخوردار است و انواع محصولات دامی ارگانیک مانند شیر، ماست، کره، پنیر، کشک و روغن حیوانی تولید و به فروش می رسد. تابلو فرش سردرود سفیر فرهنگی کشور در جهان است که در گالری فروش تابلو فرش ها در دنيا، خودنمايي می­کند. سردرودیها هنر بافت تابلوفرش را از پدران خود به ارث بردهاند و میتوان گفت که این حرفه نسل به نسل انتقال پیدا کرده استسردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات تابلوفرش، سالهاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته میشود. به گزارش ایسنا، بنابر اعلام اصل فرش تبریز، تبریز با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات فرش، سالهاست که در بسیاری از جوامع با عنوان صادر کننده تابلو فرش به اقصا نقاط جهان مشهور است. مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی فارس با اعلام اینکه انواع فرش دستباف، گلیم، گبه، جاجیم و تابلو فرش در این نمایشگاه ارائه می شود افزود: در راستای صیانت از سلامت بازدیدکنندگان و اجرای طرح هوشمند مدیریت بیماری کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی، بازدید از این نمایشگاه ها فقط با دریافت نوبت بازدید رایگان از وبسایت شرکت نمایشگاه های بین المللی فارس امکان پذیر است و سامانه نوبت دهی نمایشگاه بین المللی فارس با استعلام کد ملی افراد از سامانه وزارت بهداشت، مانع صدور بلیت برای افرادی می شود که واکسن نزده اند.

جشنواره محلی انار (برگزاری جشن برداشت انار، انارچینی در باغات روستا، عرضه فرآورده های انار از جمله رب انار، سس انار، آب انار، شربت انار، ترش انار و سایر محصولات) جشنواره گیاهان دارویی، جشنواره غذاهای بومی ـ محلی، جشن شب یلدا، جشن نوروز (برگزاری مراسم آئینی نوروز، برپایی آتش نوروز همراه با رقص و پایکوبی و …)جشنواره موسیقی محلی، جشنواره لباس و پوشش محلی و … مردم روستای ساتیاری به زبان کردی (جافی سورانی) سخن می گویند و پوشش آنها همانند سایر مناطق اورامان کردی است. درخت بنه یا سقز تنومند: این درخت که اهالی روستا به آن دارونه قوی (Darona Ghawi) می گویند در بالای کوههای مشرف به روستا و در مسیر ییلاق گرده قرار دارد. روستای پلکانی ساتیاری نیز در این شهرستان در منطقه ای کوهستانی واقع شده که از آن به بهشت ایران یاد می شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی فارس امروز یکشنبه پانزدهم اسفند، در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: فرش دستباف ایرانی به عنوان یکی از بهترین صنایع دستی ایران، به جهانیان معرفی شده است و نقش مهمی در سهم ایران در صادرات و بازارهای بین المللی دارد که در این میان فرش فارس نیز با توجه به ویژگی های شاخص و متمایز خود در ذهن علاقه مندان به این هنر نقش بسته است و در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد.

قدس آنلاین- تبریز: رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجانشرقی گفت: به همت مرکز ملی فرش ایران همزمان با ۱۴ منطقه جغرافیایی کشور مراحل ثبت جهانی مالکیت فکری تابلو فرش سردرود به پایان رسید. روستای ساتیاری به عنوان یکی از روستاهای شهرستان پاوه با ۶۰۰ نفر جمعیت (۱۶۵ خانوار) در فاصله ۵ کیلومتری شمال شرقی شهر باینگان (مرکز بخش) و ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر پاوه (مرکز شهرستان) و در فاصله ۱۲۵ کیلومتری غرب شهر کرمانشاه (مرکز استان) واقع شده است. این جاذبه در فاصله ۲ کیلومتری روستا قرار دارد و از جاده روستا قابل مشاهده است. پس از روی کار آمدن دستگاه های بافت در تمام خانه های ایرانی حضور یک تا چند تخته فرش قابل شهود بوده است . انواع فرش های ماشینی در ابعاد متنوع مثل فرش 12 متری تا قالیچه 4 متری یا کناره فرش و پادری نیز در قالی کاشان قابل خرید است. با نگاه کردن به پشت تابلو، درشت یا ریز بودن گره های آن را خواهید فهمید. بهتر است اول با این محصول و انواع آن آشنا شوید، سپس اقدام به خرید کنید. رئیس تنها اتحادیه تابلوفرش ، با اشاره به مشکل بیمه قالی بافان که طی چند سال گذشته هیچکدام از قالی بافان تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند، افزود: در حوزه قالی بافی، هر کسی که اقدام به اشتغالزایی حتی با یک نفر کند، به سرعت بیمه او را قطع میکنند و حتی امسال نیز قرار است بحث بیمه قالی بافی کلا منتفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید