خرید تابلو فرش – دنیای فرش فروش انواع فرش ماشینی و دستباف

هرچند که تابلو فرش های اصیل همگی دستباف هستند و نمونه ای از هنر فاخر ایرانی محسوب میشوند اما با این حال امروزه تعداد بیشماری از تابلو فرش ها در بازار بصورت ماشینی تولید شده و طرفداران خود را نیز دارند. اگر بخواهیم تابلو فرش و فرش را از لحاظ دستباف بودن مقایسه کنیم باید بگویم که میان اصول بافت تابلو فرش و قالی های دستباف تفاوت چندانی وجود ندارد و هردو به یک روش انجام میشوند که در مقاله جداگانه ای مراحل بافت تابلو فرش را به طور کامل توضیح میدهیم. در بعضی از تابلو فرش های ماشینی برای زیبایی و جلوه بیشتر تابلو ، شرکت تولید کننده از ابریشم مصنوعی در کنار نخ آکریلیک استفاده میکند. تنها یک دلیل از دلایل فوق کافیست برای هشدار به ما در عدم استفاده از این بافته های شیمیایی و استفاده از فرش دستبافت… فرش های ماشینی درنهایت با آسیب رساندن به عضله ها و استخوان های شما قدرت حرکتی را از شما باز میدارد و عضلات شما را ضعیف و ناتوان میکند. اما اگر خانه شما در سبک مدرن نیست و اتفاقا به صورت سنتی یا سلطنتی چیدمان شده است، استفاده از تابلو فرش گزینه بسیار مناسبی است، اگر برای نشیمن قصد خرید تابلو فرش دارید، میتوانید از طرح های گرم و صمیمی مانند یک منظره یا گل استفاده کنید.

۴-الیاف مصنوعی :اما اگر بخواهم در مورد جنس نخ تابلو فرش های ماشینی صحبت کنیم باید بگویم که تابلو فرش های ماشینی همان طور که از اسمشان مشخص است مانند فرش های ماشینی با دستگاه تولید میشوند(که در مقالات آینده وب سایت خدمات فرش حتما مقاله ای جامع در ارتباط با نحوه ساخت وتو لید فرش های ماشینی ارئه خواهیم داد) اما درتابلوفرش های ماشینی ازالیافی که در نوع دستباف به کار میرود استفاده نمیشود بلکه نوع الیاف به کاربرده شده مصنوعی است مثل آکریلیک و مواد نخی پلی استری. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی هنر تابلو فرش دستباف بپردازیم و مهمترین نکات از زمان پیدایش تا انتخاب یک نمونه خوب را خدمت شما معرفی کنیم. تا چند دهه پیش از این، کمتر کسی تصوری از خرید غیرحضوری در ذهن داشت. به همین دلیل برای تشخیص تابلو فرش خوب حتما آن را قاب نشده بخرید زیرا بسیاری از فروشندگان کجی بافت را با قاب گرفتن میپوشانند. اگر قصد خرید فرش و تابلو فرش را دارید زمانی كه بازار ساكت تر است خرید كنید و با بازدید از چند تجارت خانه معتبر و ملاحظه امكانات و تسهیلاتی كه برای شما فراهم می كنند فرش مورد نظر خود را از بین مجموعه فرش های آنان انتخاب كنید.

همچنین شما میتواند جنس چله و موارد اولیه به کار رفته را نیز اینگونه تشخیص دهید. برای تشخیص کجی تابلو فرش، بهتر است به پشت آن نگاه کنید، در صورتی که تابلو فرش کج بافته شده باشد با نگاه به پشت آن به راحتی به این موضوع پی میبرید. اصولا برای تابلو فرش ، نقشه های متنوعی پیاده سازی میشود که مهمترین آنها به شرح زیر است. چرا که درحین رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان وجود دارد که امضاء یا نام اشخاص در زیر تابلو بافته شود و تنها در صورتی که خیلی حرفه ای باشید میتوانید این مساله را تشخیص دهید. مورد دیگر امضاء بافنده است. آنچه مشخص است این است که اکنون این عصر جدید در صنعت فرش ایرانی سبب زنده شدن بار دیگر اصالت باستانی فرش ایرانی شده است. در ظرف مقابل تابلو فرش های دستباف بخصوص وقتی از ابریشم استفاده میشود، بسیار براق و با ظرافت هستند، اما احتمال و میزان کج شدن تابلو فرش دستباف به مراتب بیشتر از حالت ماشینی است، مگر اینکه بافنده فرش بسیار ماهر باشد. خلق زیبایی در تابلو فرش ایرانی در واقع، وجه دیگری از هنر نقاشی است که در آن به جای بوم و رنگ از تاروپود و الیاف استفاده میشود.

به صورت کلی این کالا ارزشمند عیب خاصی را در خود جای نمیدهد؛ اما در زمان خرید باید توجه داشته باشید که نسخههای تقلبی بسیاری وجود دارد. اگر قصد دارید تابلو فرش استاد خاصی را خریداری نمایید، سعی کنید از خود بافنده تهیه نمایید. ۶- در خرید تابلو فرش دستبافت حتما به اعتبار برند و بافنده توجه کنید و اگر کار خاصی مد نظرتان هست برای اصل بودن کار، بهتر است که آن را از صاحب برند و استاد بافنده تهیه نمایید. پرداخت تابلوفرش هنری است که اگر بدون مهارت انجام گیرد، نه تنها در کیفیت ظاهری آن تأثیر منفی می­ گذارد، بلکه از ارزش آن نیز میکاهد. امروزه نخهای ابریشم مصنوعی، نخ پنبه و نخ اکریلیک جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی گرانقیمت همچون ابریشم طبیعی و پشم با کیفیت هستند. از آنجاییکه تابلو فرش ها جزو کالاهای لوکس و تجملی محسوب میشوند گزینه مناسبی نیز بعنوان هدیه ای منحصر به فرد ، ارزشمند و ماندگار برای عزیزانتان میباشد. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در سال 1357، صنعت تابلو فرش شروع به تغییر و رشدی سریع کرد و بسیاری از الگوهای اصیل که در ایران معروف بودند به بسیاری از کشورها صادر شدند که البته این مسئله سبب شد کشورهای وارد کننده این هنر اصیل ایرانی شروع به تولید محصولات مشابه، با کیفیت بسیار پایینتر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید