راهنمای خرید تابلو فرش ؛ بدون خواندن این راهنما تابلو فرش نخرید – درجه

توصيه مي کنيم در اين مواقع از فروشگاه هائي خريد کنيد که به آنها اعتماد داريد يا از خود آن بافنده، فرش يا تابلو فرش را بخريد. بهجای همه آنها لیوانها، قندانها و جامهای طلایی و بلوری فانتزی تا پیک نیک و کلمنهای آب حتی وسایل آشپزخانه مثل دستگاه مخلوطکن، آبمیوهگیری و زودپز و آرامپز پر کرده است. حسین برادران فر |شهرآرانیوز؛ تا ۱۲ سال قبل، پشت پیشخوان این مغازه، مرحوم علیرضا عباسی مینشسته است. بسیاری از همکاران ما به دلیل نداشتن پول کرایه مغازه، این شغل را کنار گذاشته و به شغل دیگری مشغول شدهاند. او ادامه میدهد: در شغل کادوفروشیها همه چیز خوب بود تا این ویروس کرونا آمد و باعث کسادی، بسته شدن و حتی ورشکستگی برخی همکارانمان شد. تنها در ۲ ماه محرم و صفر به دلیل تعطیلی مراسم عروسی و جشنها، درآمد ما تا حدودی کاهش پیدا میکند که در ماههای بعد جبران میشود. با شیوع کرونا و ممنوعیت تجمعات خانوادگی، عروسیها و جشنها، دیگر میهمانی نبود که فردی بخواهد کادو یا هدیهای بخرد.

2. اگر قصد خرید فرشی را دارید که توسط صنعتگر خاصی بافته شده یا مارک خاصی دارد ، بهتر است آن را از فروشگاه های معتبر و یا حتی الامکان از خود بافنده بخرید زیرا در هنگام گلدوزی و تعمیر فرش و سایر فنون مشابه ، امکان امضای آن وجود دارد. رنگ های به کار رفته در تاروپود این بافته های دستی طبیعی است و به همین دلیل است که شاهد قیمت های بهمراتب بیشتری خواهید بود. اما به راستی دلیل تقاضای بالای تابلو فرش ها چیست و به عبارت دیگر چرا فرش های ماشینی در مقایسه با فرش های دستبافت بیشتر خریداری می شوند ؟ بخشی از این طرز فکر به دلیل تغییر ذائقه و فکر اقتصادی مردم ماست، اما بخش مهم آن به دلیل فقر و تنگدستی مردم به ویژه ساکنان محلات حاشیه شهر مثل محله ماست. این موضوع بسیار مهم است. از طرفی کیفیت و ماندگاری نمونه های دستباف در مقایسه با دیگر مدل ها بسیار بیشتر است. این موضوع در واقع نشان دهنده کیفیت و دوام تابلو فرش شماست . بهعلاوه، کیفیت تابلو فرش دستباف و دوام آن بسیار بیشتر از انواع ماشینی است. اما حالا خیلی از افراد که برای خرید به مغازه ما میآیند، به دنبال این هستند که وسیلهای بخرند که دوام داشته باشد و به عنوان یک وسیله ضروری زندگی بتوانند از آن استفاده کنند.

اینکه چطور یک مغازه وسایل دکوری، اینطور تغییر رویه داده است، بخشی از حرفهای آقاوحید با ماست که از بالا و پایین اینکار در گذر زمان میگوید. به قفسههای فعلی مغازه آقاوحید که نگاه میکنیم حالا خبری از هیچ کدام از اینها نیست. دیگر وقتی وحید عباسی از کاسبی پدرش یاد میکند میگوید قفسههای مغازه پر بوده از مجسمهها، گلها و ظروف دکوری و فانتزی خارجی. قیمتشان هم فرق چندانی با وسایل فانتزی و دکوری ایرانی نداشت. یک تابلو فرش ایرانی را میتوان اینگونه توصیف کرد که در واقع بیننده شاهد نمایشی چشمگیر و زنده از یک صحنه گرافیکی از گروهی از مردم، یک منظره طبیعی، حیوانهای زیبا یا یک تصویر خیالانگیز و رؤیایی با تلفیق رنگهای شفاف و درخشنده است. چند سالی است که ذائقه مشتریها تغییر کرده است و به جای خرید لوازم و ابزار تزیینی و فانتزی، به خرید لوازم ضروری و واجب برای زندگی میپردازند: «چندسال قبل بیشتر اجناس و لوازم مغازه ما از پیاله و جام گرفته یا مجسمههای فانتزی صرفا جنبه دکوری و تزیینی داشت و برای خریدار مهم نبود که این وسیله کاربردی دارد یا خیر.

مهم تقاضا و درخواست مشتری است. فروش و درآمد مغازه کادوفروشی و فانتزی ارتباط مستقیمی با جشنها و مناسبتها دارد و بهجز ماه محرم و صفر در باقی سال بدون توجه به فصل گرم و سرد سال مشتری وجود دارد. اما بعد از فوت او، پسرش وحیدآقا مغازه را دست میگیرد. اما از زمان شیوع کرونا به اندازه انگشتان دست هم مشتری نداشتیم. مثل زمانهای گذشته که بردن پارچ ولیوان به عنوان کادو رسم بود و همین پارچ ولیوان نیز چندین دست در بین خانواده و فامیل میگشت، حالا هم بیشتر ذائقه و تمایل مشتری به سمت خرید پیک نیک، کلمن، قابلمه، استکان و نعلبی است. این روزها خرید تابلوفرش به عنوان یک اکسسوری بسیار زیبا و مجلل رونق بسیاری پیدا کرده است. این روزها این صنعت فراتر از مرزها رفته است و تقریبا این روزها تمام جهانیان ما را به عنوان بهترین بافندگان فرش در جهان می شناسند. باز شدن دریچه های جدید صنعت فرش سبب شده است این حوزه با پیشرفت های بسیاری روبه رو باشد که بافت تابلو فرش یکی از آن هاست. بدیهی است در طراحی و بافت تابلو فرش های دستباف از رنگهای کاملا طبیعی و ارگانیک استفاده می شود؛ بنابراین نکته کار در این است که دریابید کدام رنگ ها طبیعی و کدام یک مصنوعی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید