راهنمای خرید تابلو فرش و روشهای نگهداری از آن

قسمت عمده پشمی که در صنعت قالیبافی تبریز مورد استفاده قرار می گیرد از منطقه ماکو، که کوهپایه باریکی است، تهیه می گردد. بنابراین، کسب و کار کارگاههای این چنینی در شهرستانهای کشور باید الگو قرار گرفته و هرجایی از کشور که دارای مزایای هنری و یا گردشگری است، باید با پرورش ویژگیها و توان خود، باعث اشتغال و درآمدزایی آن منطقه شوند و هم با حمایت از این نوع فعالیت­ها به رونق هر چه بیشتر تولیدات کالاهای داخلی گام برداشت. بعنوان نمونه شما میتوایند با شخص، شرکت، کارگاه قالی بافی، فروشگاه قرار داد ببندید و برای آنها تابلو فرش ببافید که بعد از اتمام بافت با فروش آن مشکلی نداشته باشید و به راحتی بتوانید آن را بفروشید. این مدل ها که بیشتر توسط کشور چین طراحی و تولید می شوند قاعدتاً قیمت بسیار پایین تری نسبت به نمونه های دستباف دارند اما به خاطر قیمت پایین تر و اینکه به راحتی نمی توان آنها را با نمونه های دستباف تشخیص داد مشتریان بیشتری پیدا کرده اند و به نحوی بازار را قبضه و تحت سیطره خود در آورده اند.

چرا این افراد دردفاع از فرش سخن نمی گویند؟ قاب مناسب برای تابلو فرش ها معمولا قاب های پهن و گلدار هستند که بعد از این که تابلو فرش در این نوع قاب ها قرار میگیرد از نظر سایز و اندازه بزرگ تر بنظر می رسد و زیبایی خاصی پیدا میکند. به هرحال شاید بحران پیش آمده را فرصتی تلقی کنیم برای زدن پلی بین هنرمندان بزرگ خارجی از پیشروترین آنان در هنرهای مدرن نظیر پل کله و موندریان و وازارلی تا نسل اندکی قبل تر نظیر سزان و ماتیس و گوگن حسرت مندانه در جاذبه نقوش دلفریب و رنگ های زیبای مینیاتور ها و فرش های ایرانی غوطه خورده اند. در هنگام خرید تابلو فرش باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ تابلو فرش را ترجیحاً با قاب سلطنتی به دیوار آویزان کنید تا شکوه و جلوه آن حفظ شود. قیمت فرش و تابلو در سایت قالی کاشان به دلیل فروش مستقیم از کارخانه بسیار ارزان تر شده است. شک نداریم که دراین سرزمین انسان های فرهنگی و هنردوست و هنرشناسی هستند که به فرش عشق می ورزند.

تابلو فرش سردرود یکی از صنایع دستی است که از نظر اصالت و ارزش منحصر به فرد از قدیم الایام به عنوان نهاد قالی­بافی و تابلو فرش ایران معروف بوده و امروزه تابلوهای سردرود زینت بخش دیوارهای موزهها و قصرهای سراسر جهان است. مجموع این فاکتور ها باعث شده تا یک تابلو فرش بتونه به بخش ثابتی از دکوراسیون داخلی خونه ها تبدیل بشه . چله یکی دیگه از بخش هاییه که باید به اون توجه کنید . از جمله: افزایش ریسک و هزینههای صادرات، دشواری در نقل و انتقال ارز و مراودات بانکی، سیاستهای نادرست داخلی و خودتحریمیها؛ برای نمونه بالا بردن تعرفه واردات ابریشم و نیز دردسرهای گمرکی و مشکلات مربوط به بازگرداندن ارز که ربط مستقیمی به تحریمهای خارجی ندارند. عکاسان، سینماگران، نقاشان و حتی نویسندگان بسیاری که فرش دستمایه اندیشه و ذهن آنان در کار هنری بوده است. همچنین بهتر است بدانید که انجام این کار باعث میشود که رنگها در یکدیگر نلغزند و ادغام نشوند. اما متاسفانه از سال ۹۷ این روند افزایشی جای خود را به روندی کاهشی داد چنان که در پایان سال ۹۷ تنها ۲۳۸ میلیون دلار فرش دستباف از کشورمان صادر شد. تأمین مواد اولیه فرش و سهولت دستیابی به ضرورتهای این حرفه نسبت به سایر مناطق ایران بیشتر بوده و تبریز را نه تنها بازار مناسبی برای فرش بلکه برای سایر تولیدات نیز قرار داده بود.

حتی تجار و تولید کنندگان و مجموعه داران برجسته ای که عشق و زیبایی را با گرد آوردن نمونه های بیهمتایی از فرش های مناطق مختلف ایران معنا کرده اند. وی ادامه داد: در مقابل این تحریم دولت باید از تولید کنندگان از طریق بیمه، پرداخت تسهیلات کم بهره و حذف مالیات حمایت و راه صادرات را آسان میکرد. در حالی که اشتغالزایی این شاخه شدید بافت فرش بسیار بالاست؛ ولی کمترین میزان حمایت و یا تسهیلات بانکی با سودهای پایین در این راستا وجود ندارد. بیتوجهی یا کمتوجهی از سوی دولتمردان و فقدان برنامه جامع توسعه بازار در این صنعت و بیبهره ماندن از تسهیلات حمایتی را نمیتوان به پای تحریمهای خارجی نوشت. بر خلاف تابلوهای مشابه که بیشتر شبیه چاپ روی پارچه مخمل یا جیر بحساب میان، این تابلو بسیار زیبا و دوست داشتنیه و به نسبت قیمتش واقعا زیبا و تمیزه. اجزای طبیعی به کار رفته در این نوع تابلوها شامل دریاچه و رودخانههای پر آب، دار و درختهای سر به فلک کشیده، آسمان، کوه، پلهای چوبی و سنگی، قایق، کلبههای چوبی زیبا و … اما به طور معمول ، این نوع فرش ها در ابعاد 50×100 ، 50×70 و 70×100 بافته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید