زیباترین تابلوفرشهای ایرانی + معرفی 15 تابلوفرش دستباف و ماشینی

سردرودیها هنر بافت تابلوفرش را از پدران خود به ارث بردهاند و میتوان گفت که این حرفه نسل به نسل انتقال پیدا کرده استسردرود با سابقه طولانی و حجم عمده تولیدات تابلوفرش، سالهاست که در بسیاری از جوامع با عنوان پایتخت تابلو فرش ایران و جهان شناخته میشود. طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۹۰ صورت گرفته است، این شهر با جمعیتی بالغ بر ۳۵ هزار نفر قدمتی در حدود ۳ هزار سال دارد. رئیس تنها اتحادیه تابلوفرش ، با اشاره به مشکل بیمه قالی بافان که طی چند سال گذشته هیچکدام از قالی بافان تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند، افزود: در حوزه قالی بافی، هر کسی که اقدام به اشتغالزایی حتی با یک نفر کند، به سرعت بیمه او را قطع میکنند و حتی امسال نیز قرار است بحث بیمه قالی بافی کلا منتفی شود. تابلو فرش ها یک اکسسوری لاکچری است کـه نماد اصیل بوئن هم محسوب می شود چون هنر زیبای دستان هنرمند قالیبافان را بـه نمایش می گذارد. تابلو فرش ها احتمال دارد دستباف یا ماشینی باشند، این بـه هزینه ای کـه پرداحت می کنید و نظر خودتان کـه از کدام نوع استفاده کنید، بستگی دارد. یکی از زیبا ترین تابلوهایی کـه می توانید بـرای دکور منزل خود انتخاب کنید، تابلو فرش است.

به گفته صحتی، تابلوفرش سردرود هماکنون با دو تهدید جدی مواجه است: یکی خلاء قانونی جلوگیری از سرقت طرح تابلو فرش ­ها و دیگری الحاق شهر سردرود، پایتخت تابلو فرش جهان به کلانشهر تبریز و دیده نشدن ظرفیت های این شهر به صورت مستقل. او از تشکیل کارگروهی تخصصی متشکل از بافندگان تابلوفرش، اتحادیه تابلوفرش دستباف و افراد دارای نفوذ در این زمینه خبر میدهد و میگوید: با تلاشهای این کارگروه، مرکز پژوهشهای فرش دستباف سردرود آغاز به کار کرد و هماکنون اقدامات مفیدی برای رشد این صنعت و هنر در مرکز انجام میشود. به گفته مبصر، در گذشته اهالی در قالب قالیبافی به تولید تابلوفرش میپرداختند اما اینروزها کارگاههای تولیدی فعالیت خود را آغاز کردهاند و هماکنون حدود ۸۰۰کارگاه در این شهر مشغول به کارند و حاصل کارشان را به سراسر کشور و بیشتر کشورهای جهان صادر میکنند. آرزو مبصر، رئیس شورای اسلامی شهر سردرود هم با این موضوع موافق است. ما اینجاییم که مانع این موضوع بشم و اگر شما هم تا آخر این مقاله با ما همراه بشید از این مشکل به دور خواهید بود . افراد با خرید و نصب تابلوفرش به دیوار محل زندگی یا کار خود میتوانند پای رنگهای طبیعی را به زندگی خود باز کنند.

فرشهای دستباف به خاطر استفاده از الیاف طبیعی بافت نرمی دارند اما از نظر ظرافت کار معمولا فرش دستباف یک و سر و گردن بالاتر است. جنس تابلوفرش براساس نوع نخی که در بافت آن استفاده میکنند بستگی دارد. جنس تابلوفرش به نخی که بافندۀ آن برای بافت تابلو استفاده ­می­کند، بستگی دارد. او در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح میدهد: سردرودیها هنر بافت تابلوفرش را از پدران خود به ارث بردهاند و میتوان گفت که این حرفه نسل به نسل انتقال پیدا کرده ست. او میگوید که با تمام ظرفیت اشتغالزایی، ظرفیت صادرات و شکل جدید ارزآوری این هنر بومی و ابتکاری، تابلوفرش هیچ متولی و یا تشکل خاص خود را در کشور ندارد و به همین دلیل درمیان فرش­ های صادراتی گم شده است. با تمام ظرفیت اشتغالزایی، ظرفیت صادرات و شکل جدید ارزآوری این هنر بومی و ابتکاری، تابلوفرش هیچ متولی و یا تشکل خاص خود را در کشور ندارد و به همین دلیل درمیان فرش­ های صادراتی گم شده استحالا سردرودیها فکر میکنند تابلوفرشهایشان تمام معیارهای لازم برای جهانیشدن را دارند. پرداخت فرش و تابلو فرش یک هنر محسوب می شود و اگر بدون مهارت انجام شده باشد نه تنها در کیفیت ظاهری تابلوفرش تاثیر منفی دارد بلکه از ارزش آن نیز میکاهد.

توصیه میشود که حتما از رنگ پس ندادن تابلو فرش اطمینان حاصل کنید و سپس یک لیتر آب را با دو فنجان شامپو ترکیب نمایید و به خوبی هم بزنید تا کامل کف کند. تابلو فرش را به دور از آب و رطوبت نگهداری کنید، همان طور که میدانید جنس قاب و خود فرش در برابر رطوبت و آب به شدت حساس می باشد و پوسیده می شود. توجه داشته باشید که در صورت شستشوی غیر اصولی تابلو فرش میتوانید باعث تغییر رنگ و خراب شدن تابلو شوید. احمد علیزاده، یک سردرودی است که میگوید از بچگی به بافتن و تولید تابلوفرش مشغول بوده است. به عبارتی می توان از تابلو فرش ها به عنوان یک کلای زینتی و لوکس نام برد . با توجه به کثرت ایرانیان مقیم آمریکا بازار آمریکا یکی از بازار هدف برای تابلو فرش های سردرود است. با توجه به تحریم ها صادرات غیر مستقیم تابلو فرش به آمریکا انجام میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید