مشخصات یک تابلوفرش دستبافت خوب چیست؟

شانه و تراکم بسیار بالایی که در فرش ماشینی کاشان وجود دارد می تواند طرح فرش و نقش و نگار های آن را به زیباترین شکل نشان دهد. در مقایسه با نقاشیها، تابلو فرشها شاهکارهای هنری هستند، زیرا تمام جزئیات به جای رنگآمیزی با قلم، با دست بافته و گره میخورد. زمانی که صحبت از فرش ایرانی به میان می آید بلافاصله تصویر زیراندازی با تار و پود در ذهن بیشتر مردم نقش می بندد؛ زیراندازی که دست هایی هنرمند سراسر آن را با پشم و ابریشم گره زده و به انواع طرح ها ونقشه های انتزاعی و تجریدی و نقوش اسلیمی و هندسی آذین کرده است. عده ای تابلو فرش را هنر در هنر می دانند زیرا امروزه در فرآیند تولید حرفه ای تابلو فرش چند هنر دست به دست هم می دهند تا تابلو فرش دست بافت و نفیسی با کیفیت بالا تولید شود. تابلو فرش ها عمدتاً به عنوان فرش های تصویری شناخته می شوند؛ فرش هایی که در آنها به جای پرداختن به نقوش و طرح های رایج انتزاعی و تجریدی و سنتی، تصاویر انسان، طبیعت و حیوانات زیبا فرصت نقش بستن را پیدا میکند.

طی سال های اخیر با ابتکار و به روز شدن هنرمندان قالیباف، این صنایع بومی نیز با شرایط زندگی روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرده است. بعدها با ظهور اساتید نوگرا و هنرمندان خلاق، این حوزه به تدریج دگرگونی شگرفی پیدا کرد و در طراحی تابلو فرش ها چه از لحاظ شکل و چه از لحاظ مفهوم، تغییرات زیادی به وجود آمد. در این مقاله به نکاتی پیرامون استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون اشاره کردیم که کاربردی و مهم هستند. بنابراین استفاده از آن در دکوراسیون داخلی منزل، فضای بسیار شیک و چشم نوازی را ایجاد خواهد کرد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، از مهمترین ویژگی های صنعت فرش دستباف ایران می توان تولید انبوه و عدم نیاز به تشکیلات وسیع اداری و یا موسسات بزرگ مالی، ایجاد اشتغال و درآمد به ویژه در مناطق روستایی، عدم احتیاج به سرمایه گذاری زیاد، ایجاد اشتغال در مشاغل جنبی نظیر پشم ریسی، رنگرزی و… به همین دلیل تولید سالانه 70 هزار تابلو فرش در سردرود و صادرات بخش عمده آن به کشورهای چین، ژاپن، آلمان و آمریکا موجب اشتغال زایی برای 350 هزار ایرانی در 18 استان کشور شده است.

فرآیند ثبت جهانی تابلوفرش سردرود از اوایل سال ۱۳۹۳ با مطالعه امکان سنجی و تحقیق کارشناسی پس از تنظیم اظهارنامه و تشکیل پرونده آغاز شده بود. هرگز تابلوفرش را روی طناب پهن نکنید. برای خرید تابلو فرش بهتر است به فروشگاههایی مراجعه کنید که این کالا را در انواع رنگ ها و طرح ها داشته باشند تا بتوانید با استفاده از این تنوع انتخاب بهتری داشته باشید. موفقیت ما در صادرات به بازاریابی خوب و حضور موثرمان در نمایشگاه های بین المللی بازمی گردد. وقتی در نمایشگاه ها حضور مییابیم، از طریق تماس مستقیم با مشتری های بین المللی ذائقه هنری آن ها را به طور کاملا دقیق شناسایی میکنیم و بر همین اساس به بافندگان هنرمند، سفارش می دهیم. در نمایشگاه­ها به خصوص نمایشگاه بین­ المللی تهران به صورت ادواری ( شهریورماه ) فرش و تابلوفرش، جهت بازدید و فروش به نمایش عمومی قرار می­ گیرد. ارزآوری صادرات تابلو فرش توسط سردرودی ها به کشورهای اروپایی، آمریکا و شرق آسیا برابر با صادرات 1 میلیون بشکه نفت خام در سال برآورد می شود. امروزه نخهای ابریشم مصنوعی، نخ پنبه و نخ اکریلیک جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی گرانقیمت همچون ابریشم طبیعی و پشم با کیفیت هستند. پنبه پس از برداشت، تمیز و رنگ و پس از ریسیدن به نخ تبدیل می­گردد، برخلاف پشم، خاصیت الاستیکی و ارتجاعی ندارد که این ویژگی یک مزیت جهت حفظ شکل اولیۀ آن است و با شست و شوی زیاد، شکل و رنگ خود را حفظ می­کند.

در این مجموعه فرش های تولید شده توسط صدها تولید کننده و صاحب برند ارائه و در سراسر کشور توزیع می شود.تعهد ما نسبت به مشتریان و همکارانمان در خدمانی که ارائه می دهیم بسیار مهم است. اما از آنجایی که صنایع دستی نسبت به نوع ماشینی نیاز به زحمت و تلاش بیشتری دارند، تابلو فرش های دستباف نسبت به ماشینی از ارزش و قیمت بیشتری برخوردارند. برخی از خصوصیات تابلو فرش دستباف بسته به اعتماد به فروشنده میباشد. نکته بعدی توجه به نوع پود فرش است زیرا فرشهای ابریشم گرانتر هستند و با نگاه کردن به پود براحتی میتوانید به ابریشم یا نخی بودن آن پی ببرید، زیرا پودهای ابریشمی بسیار بسیار ظریفتر و درخشندهتر از نخ میباشد و قاعدتاً جلوه بسیار زیباتری نیز به تابلو میدهند. زیرا گرههای بیشتری در آن به کار رفته است در نتیجه خطوط ظریفتر و تصاویر واضحتر میشوند. مثلاً یک طرح کاملاً مدرن در دکوراسیونی که سنتی و کلاسیک است به دل نمینشیند. اگر بـه هر علتی احساس کردید تابلوفرشتان کثیف شده، پیشنهاد ما کمک گرفتن از مراکز قالیشویی است کـه در زمینه شستن تابلوفرش نیز تخصص دارند. اما اگر چنین مراکزی را سراغ ندارید و مایلید خودتان این کار را انجام دهید باید اول از همه تابلو را از قابش جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید