مشخصات یک تابلوفرش دستبافت خوب چیست؟

نکات مهم در خرید تابلو فرش و اینکه برای خرید تابلو فرش چه پارمترهایی را باید در نظر بگیریم؟ فرشهای کپی کرده خود را به نام فرشهای ایرانی در بازارهای جهانی میفروشند. شرکت فرش زرین با سال ها سابقه در تولید نخ و نقشه، رسالت اصلی خود را ارائه محصول با کیفیت قرار داده است. نماد های نقشه های فرش ایرانی و الگوهای اصلی فرش ایرانی قدیمی ، به عنوان یک اثر هنری قاب بندی می شود. هرگز تابلو فرش را با قاب شیشهای به دیوار نزنید. قبل از خرید بهتر است پشت تابلو را بدون قاب و به دقت بررسی کرد تا کجی ها و مشکلات بافت فرش را پیدا کرد. بیشتر بافنده ها بدون توجه به فاکتورهای بالا طرحی را انتخاب و شروع به بافت می کنند و بیشتر ایرادی که بافنده ها دارند این است که اندازه تابلو فرش استاندارد نیست یا بالازدگی دارد یا پایین زدگی دارد. جنس تابلو فرش با توجه به نخی که بافنده از آن برای بافت تابلو فرش های دستباف و همچنین نوع نخی که کارخانه برای تولید تابلو فرش ماشینی استفاده میکند تعیین میشود. تابلو های بافته شده در کارخانه فرش کاشان اغلب فرش 700 شانه با تراکم 3300، 1200 شانه تراکم 3600 و 1500 شانه تراکم 4500 هستند.

تابلو های ماشینی تنوع بسیار زیادی دارند و در شانه و تراکم های مختلفی بافته می شوند. یکی از محصولات تزئینی شرکت فرش بزرگمهر است که با تراکم عرضی (شانه) ۱۲۰۰ و تراکم طولی ۳۶۰۰، با استفاده از الیاف اکرلیک هیتست شده و در طیف 8 رنگ تولید و به بازار عرضه میشود. اما از آنجایی که صنایع دستی نسبت به نوع ماشینی نیاز به زحمت و تلاش بیشتری دارند، تابلو فرش های دستباف نسبت به ماشینی از ارزش و قیمت بیشتری برخوردارند. این تابلو ها نسبت به انواع دستباف آن مزیت های زیادی دارند. یکی از پراستفاده وسایل و عناصر تزیینی در خانه و دکوراسیون های ایرانی، خصوصا دکوراسیون های کلاسیک، انواع تابلو فرش دستباف و ماشینی است. داشته باشد، که اصالت و زیبایی منحصر به فرد آن میتواند رنگ، نقش و جلوهای بدیع به دکوراسیون خانه شما بدهد. برجستگی و میزان برجسته بودن تابلو فرش از مواردی است که تأثیر چشم گیری بر زیبایی یک تابلو فرش می گذارد. جنس نخ تار تابلوفرش هاي ماشيني معمولا از پلي استر است.

3- تابلوفرش تمام ابريشم : تابلوفرشي که هم تار ، هم پود و هم پرز آن از جنس ابريشم است. همهی آنها حتی برای یک بارهم که شده در زندگی خود دستی بر تار و پود قالی زدهاند و رنگ و نخ و چلهی آن را از نزدیک لمس کردهاند. تابلو فرش بافت کریستال ( برخلاف تابلوفرش بافت های ماشینی معمولی که توسط دستگاه نقشه می شوند ) توسط طراحان مجرب و دقیقا مانند فرش دست باف نقشه می شود و تنها ربات مخصوص بافت تابلوفرش ، فرش را می بافد. تهیه نخ و نقشه باکیفیت یکی از مهمترین دغدغه های بافندگان فرش و تابلو فرش دستباف به شمار می رود. به تعداد گرههایی که در هر اینچ مربع از فرش زده میشوند، تراکم گره میگویند. انواع تابلو های سفارشی می تواند برای هدیه به دوستان یا برای عروسی و تولد ها عالی باشد. انواع ماشینی و دستباف این محصول تفاوت هایی دارند که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

الیاف طبیعی قدرت خوبی برای ایجاد گرما دارند، کف دست خود را بر روی تابلو فرش بکشید، اگر گرما را احساس کردید ابریشم کارشده در فرش طبیعی است در غیر این صورت به اصل بودن ابریشم شک کنید. توجه داشته باشید که بهترین روش برای گردگیری تابلو فرش استفاده از برسهای گردگیری جاروبرقی است و با استفاده از این روش میتوانید به راحتی به تمیز کردن تابلو فرش خود بپردازید. 5. انتخاب از روي سليقه و آزادي عمل: تصميم خريد فرش و تابلوفرش را حتيالمقدور در مواقعي كه بازار ساكتتر است عملي كنيد و با بازديد از چند تجارتخانه معتبر و ملاحظه امكانات و تسهيلاتي كه براي شما فراهم ميكنند فرش مورد نظر خود را از ميان مجموعه فرشهاي آنان انتخاب كنيد. در کنار زیبایی خیره کننده باید کیفیت این بافته های ماشینی را نیز تحسین کرد. زیبایی این تابلو نیز به تعداد رج آن بستگی دارد. البته در تابلو های دستباف نیز این امکان ممکن است وجود داشته باشد. در هر سانتیمتر مربع از این تابلو فرشها 1600 گره وجود دارد و به همین دلیل این فرش ها بسیار نازک و ظریف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید