مهمترین نکات هنگام انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف و ماشینی

الیاف و نخ هایی که در هم بهصورت افقی و عمودی تنیده می شوند، تاروپود این فرش ها هستند که توجه به بافت آن ها میتواند به عنوان سرنخی به شما در تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی کمک کند. همین مسئله به وضوح نشان می دهد که چرا لازم است هر فرد علاقه مندی که تمایل به خرید تابلو فرش ها دارد، این نکات و تکنیک ها را بیاموزد. درواقع این الیاف کاملا طبیعی هستند و مزایای بسیاری دارند که درخشندگی بی نظیر، ماندگاری و کیفیت بالای بافت از جمله آن ها محسوب می شود. این در حالی است که به کارگیری الیاف طبیعی برای بافت فرش های ارزانقیمت ماشینی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست. در رویداد تبریز 2018 از کارگاه تابلو فرش سردرود نیز بازدیدی به عمل آمد که با تولیدکننده و طراح تابلو فرش دستباف؛ آقای ترابی، مهندس برق هم مصاحبه ­ای انجام شد و تلاش شد با بررسی مسایل و مشکلات این صنعت برای رفع موانع تولیدی آن گام ­هایی برداشته شود. بـرای خشک شدن، باید تابلو فرش را روی زمین، در محیط نسبتا گرم بگسترانید تا رطوبتش تبخیر شود. شاید تصور کنید شناخت جزء به جزء یک فرش و تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی کار شما نیست و باید آن را به یک کارشناس حرفه ای بسپارید.

۷- در صورتی که تابلو فرش چله ابریشمی داشته باشد، هم قیمت آن بیشتر است و هم ظرافت و براقیت بیشتری دارد چرا که از نخ عادی در آن استفاده نشده است. به همین سبب تولیدکنندگان از الیاف مصنوعی در تولید این نوع فرش ها استفاده میکنند که مهم ترین مزیت آن کاهش چشمگیر قیمت هاست. در گرهها، تراکم گره بسیار مهم است. 1. گره ها مهم تر از هر چیز دیگری هستند! این تابلو ها بیشتر در طرح های پرتره بافته می شوند. لازم است بدانید ریشه های فرش و تابلو فرش در نمونه های دستباف جزئی از فرش و تارهای آن محسوب میشوند و درواقع در ادامه آن است. در این صورت اطمینان خواهید داشت که نمونه هایی که در معرض فروش قرار گرفته اند کاملا قابلاطمینان هستند. در شرایطی که با ویروس کرونا مواجه هستیم، بسیاری از مشاغل بهصورت دورکاری انجام میشوند و خانه به عنوان محل کار اصلی بسیاری از مشاغل در نظر گرفته میشود. در شروع کار ارتفاع مناسب را برای تابلو فرش در نظر بگیرید تا در ادامه دچار مشکل نشوید.

800 کارگاه تولید تابلو فرش در سردرود فعالیت میکنند، اما بیشتر این کارگاهها در پارکینگ خانهها و مکانهای نامناسب قرار دارد، لذا برای رفع این مسئله باید احداث شهرک­ صنفی و برگزاری نمایشگاه­های دائم صورت بگیرد. امروزه تعداد کثیری در این صنعت مشغول فعالیت هستند و بیشترین جمعیت شاغل در این صنعت را زنان تشکیل می دهند. تابلو فرش های ماشینی، امروزه راه خود را به بازار پیدا کردهاند و نسبت به تابلوهای دستباف، ارزانتر هستند؛ به همین خاطر تابلو فرش های دستباف، جزء عناصر تزیینی لوکس و شیک به حساب میآیند. نوع دستباف از دیرباز توسط هنرمندان عزیز ایرانی تولید می شده اند که به علت صرف زمان، دقت وظرافتِ زیاد برای خلقِ این آثارِ هنری، تابلوهای با ارزش، گران قیمت و اصیل بوده و هستند. یکی از محصولات تزئینی شرکت فرش بزرگمهر است که با تراکم عرضی (شانه) ۱۲۰۰ و تراکم طولی ۳۶۰۰، با استفاده از الیاف اکرلیک هیتست شده و در طیف 8 رنگ تولید و به بازار عرضه میشود. به تعداد گره در هر متر مربع از طول فرش، تراکم طولی یا تراکم گفته میشود. جالب است بدانید فرش های دستباف که شامل تابلو فرش ها نیز می شوند به ازای هر اینچ مربع حداقل باید 120 گره داشته باشند؛ بنابراین اگر فرشی که مشاهده میکنید گره هایی کمتر از این مقدار دارد، باید در دستباف بودن آن شک کنید.

بدیهی است در طراحی و بافت تابلو فرش های دستباف از رنگهای کاملا طبیعی و ارگانیک استفاده می شود؛ بنابراین نکته کار در این است که دریابید کدام رنگ ها طبیعی و کدام یک مصنوعی هستند. جدای از نوع گره تعداد آن ها نیز در آداب و رسوم بافت این فرش ها نیز تفاوت دارد. 3- برای اینکه متوجه شوید آیا تابلو فرش کجی دارد و یا خیر باید پشت کار را بررسی کنید چون این موضوع از روی کار قابل تشخیص نیست اما با دیدن قسمت پشت کار به راحتی می توانید کجی بافت را در آن تشخیص دهید. فرشها و تابلو فرشهای دستباف عمدتا از الیاف طبیعی همچون پشم، ابریشم و مانند آن برای بافت استفاده می کنند. تابلوفرش، هنری است که در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و بافت آن در سراسر کشور رونق یافته است. برای تشخیص میان الیاف مصنوعی و طبیعی باید ترفندهای مخصوصی را بیاموزید یا به خوبی این الیاف را بشناسید که بتوانید تفاوت های میان آنها را درک کنید. برای شناسایی بافت پود فرش نیز باید به کناره های آن دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید