مهمترین نکات هنگام انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف و ماشینی

هنر قالی بافی در ایران بیش از 2500 سال پیش شکل گرفت. تاریخچه قالی بافی رشد، گسترش و توسعه آن به سده پنجم پیش از میلاد باز میگردد. با توسعه تجارت بین المللی، تنوع الگوها و طرح های فرش ها بیشتر شد. در زمان شاه عباس (1587 – 1629) تجارت و صنایع دستی در ایران رونق گرفت. اگر گذرتان به بازار و صنایع دستی در خطه آذربایجان افتد بدون شک، محو تماشای گلهای رنگارنگ فرش دستباف خواهید شد؛ هنر زیباست، اما آنچه که زیبایی دو چندانی بدان میبخشد دستان توانگر هنرمندانی است که عمر خود را پشت دار قالی میگذرانند. وی افزود: بافندگان فرش دستباف، سربازان واقعی اقتصاد مقاومتی بوده و در سطح کشور، بیشترین اشتغالزایی در حوزه بخش خصوصی مربوط به فرش دستباف و صنایع بافتنیهای دستی میباشد که در استان ما نیز مضاعف است. قسمت پشت کار همیشه دربرگیرنده بسیاری اطلاعات میباشد. عموما شناسنامه و اطلاعات تابلو فرش ها در پشت آنها نوشته شده است. زمانی که زیبایی و جذابیت خیره کننده یک تابلو فرش نظر شما را به خود جلب می کند حتما از اصالت آن اطمینان پیدا کنید و در مورد آن تابلو فرش تحقیق کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

نکته دیگری که باید در نظر داشت پرداخت تابلوفرش است. شما با پرداخت هزینه یک تابلو دستباف نه تنها مبلغی را خرج نکردهاید بلکه سرمایهگذاری طولانیمدتی را انجام دادهاید. تنوع این محصول در انواع تابلو فرش دستبافت و تابلو فرش ماشینی، امکان دسترسی به این فرصت یگانه را بیشتر کرده است! امکان دارد تابلو فرشی را به دلیل داشتن امضاء بافندهای معروف چند برابر بفروشند اما باید بدانید که میشود امضاء را در هنگام رفو و ترمیم فرش جعل نمود و باز معتمد بودن فرشنده اهمیت فراوان مییابد. تابلو فرش را در معرض رطوبت شدید و مسیر مستقیم کولرهای آبی قرار ندهید. نخ کرک: تابلو فرش هایی که با کرک (پشم های نرم روی بدن چهارپایان) بافته و قاب می شوند. نخ ابریشم مصنوعی یا طبیعی: تابلو فرش های بافته شده از ابریشم طبیعی (از پیله های ابریشم تهیه می شود) بسیار زیبا، لطیف، ظریف و چشم نواز بوده و کالایی گران بها و لوکس می باشند.

پرواضح است که تابلوفرش چله ابریشم از تابلوفرش چله نخ گرانتر است. مثلا میزان ابریشم به کار رفته در تابلو را فقط نمیتوان با دیدن نقاط براق فرش فهمید؛ برخی از نخهای ابریشم درخشان نیستند و فقط با اعتماد به فروشنده میتوان این نکته را فهمید. تابلوفرش­ را میتوان ادامۀ فرآیند قالی بافی و قالیچه­ های تصویری دانست گه با نوآوری و خلاقیت از زیر پا به روی دیوارها رفت. فرآیند ثبت جهانی تابلوفرش دست­باف سردرود، براساس معاهدۀ لیسبون در «سازمان جهانی مالکیت فکری» واقع در وین اتریش به ثبت رسید و رونمایی از آن در شهر سردرود در تاریخ ۱۶ دی­ماه ۱۳۹۵ انجام شد. تابلوفرش به فرش­هایی گفته می ­شود که بیشتر جنبۀ تزئینی دارند، همانند تابلو به صورت قاب شده، روی دیوار نصب می­ گردند و به دو نوع دست­باف و ماشینی دسته بندی می­ شوند ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تابلوفرش در دنیا شناخته می شود.

تابلوفرش سردرود قدمت ۸۰ ساله داشته و طرح­های آنجا به علت طیف وسیع رنگ به کارگرفته شده و ظرافت آن از ارزش و مقبولیت جهانی برخوردار است، تابلوفرش دست­باف سردرود اغلب در قالب پرتره بافته و اکثراً نقش­های هنری، منظره، نقاشی، آیات قرآن و دیگر طرح­های مرسوم به کار رفته شده در آن، به ثبت جهانی رسیده است. جنس الیاف ابریشم بهتر و مقاومت آنها بالاتر از الیاف مرینوس و پشم می­باشد و تابلوفرشی که با این الیاف بافته می­شوند بسیار ارزشمندتر و گران­­تر و دلرباتر هستند. اما به مرور زمان محبوبیت انواع تمام ابریشم بیشتر شده است. بیشتر این فرشها از ابریشم ساخته شده اند و نخهای طلا و نقره تزئینات بیشتری به آنها بخشیده اند. از دیگر ویژگیهای فرش دستباف تبریز و تابلو فرش دستباف این شهر، بهره بردن از سایه روشنهایی است که باعث عمق بخشی به این فرشها میشود. با ویژگیهای منحصر به فرد و هنری است. پرزهای نرم همچنین به خوبی پرزهای خشن تمیز نمیشوند. توجه داشته باشید که اگر برای شستن تابلو فرش به جای استفاده از کف از آب آن استفاده نمایید تابلو نه تنها تمیز نخواهد شد بلکه لوچ و چسبنده خواهد شد و دیرتر نیز خشک خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید