نکاتی که هنگام خرید تابلو فرش دستباف باید بدانید

این صنعت ضمن این که کمترین میزان ارزبری را دارد، کم هزینه ترین شیوه ایجاد اشتغال در کشور را نیز به خود اختصاص داده است. شمارش دقیق گرهها در واحد سطح را به کمک ذرهبینی میتوان انجام داد که به یک قاب مدرج به واحدهای اندازهگیری (سانتیمتر یا اینچ) متصل شده است.با این وسیله تعداد گرهها را در عرض و طول یک قاب جداگانه از فرش میشمارند و در یکدیگر ضرب میکنند تا تعداد گرههای موجود در یک واحد از سطح فرش به دست آید. تابلوفرشهای با موضوعات ترکیبی در واقع ترکیب دو یا چند موضوع از موضوعات اشاره شده در بالا میباشد؛ به طور مثال ترکیب دو موضوع منظره و حیوانات در یک قاب. این نوع تابلوها با سفارش شخصی به منظور هدیهی تولد نزدیکان و یا سایر مناسبتها نظیر هدیهی ولنتاین و … تابلوفرش قرآنی برگرفته از آیاتی نظیر “بسم الله الرحمن الرحیم”، “و ان یکاد الذین”، آیت الکرسی، سورههای قرآنی مثل چهارقل و همچنین نامهای مقدسی چون “الله” میباشد. تصور کنید تصویری زیبا از یک منظرهی طبیعی خاص و یا حیات وحشی شگفت انگیز و دوست داشتنی را روی دیوار اتاق خود در قابی زیبا از جنس تابلوفرش نفیس که رنگهای زیبایی دارد؛ واقعا چه نشاط و شور و لذتی در دل آدم به وجود می آورد: منظرهی یک جنگل، گلهای زیبا و خارق العاده، دریا، باغ و بوستان، حیوانات شگفت انگیز، کوچ پرندگان و …

اما اگر خانه شما در سبک مدرن نیست و اتفاقا به صورت سنتی یا سلطنتی چیدمان شده است، استفاده از تابلو فرش گزینه بسیار مناسبی است، اگر برای نشیمن قصد خرید تابلو فرش دارید، میتوانید از طرح های گرم و صمیمی مانند یک منظره یا گل استفاده کنید. اگرچه قرن هاست که از پشم در بافت فرش استفاده می شود ، ولی باید گفت ، آن هایی که حاوی ابریشم یا پشم بسیار ظریف هستند ، بیشتر برای اهداف تزئینی ، به دیواره های داخلی خانه های مجلل ، ساختمان های دولتی ، قلعه ها و کاخ ها آویزان می شوند و از گران ترین تابلو فرش های دستباف به شمار می روند. ابریشم ، ماده اصلی این نوع فرش است اما اغلب از پشم نیز در بافت آن استفاده می شود. توصیه میشود که برای جلوگیری از کثیف شدن تابلو فرشها هر روز آن را گردگیری نمایید تا نیازی به شست و شوی تابلو نباشد و همچنین لازم است بدانید که تنها تابلو فرشهای معتبر هستند که بدون اینکه به ظاهر و بافتشان آسیب وارد شود میتوان آنها را با آب و صابون شست و سایر تابلوهایی را که در ساخت آنها از رنگهای شیمیایی استفاده شده نمیتوان شستشو دارد، زیرا ممکن است رنگهای آن ترکیب شوند و در نهایت شکل و ظاهر فرش صدمه ببیند.

هر چند که امروزه بسیاری از فرشهای ماشینی نیز با استفاده از الیاف طبیعی و گرانقیمت تولید میشوند. این مدل تابلو فرش ها، اغلب برای نصب بر روی دیوار استفاده شده و بعنوان دکوری دیواری جلوه بسیار زیبایی در دکوراسیون منزل ایجاد خواهد کرد. تابلو فرش هایی که چله ی ابریشمی دارند گران قیمت تر هستند ، با نگاه کردن به چله به راحتی میتوانید ابریشمی یا نخی بودن آن را تشخیص دهید ، چله و یا پرزهای ابریشمی بسیار ظریف تر و درخشنده تر از نخ میباشد و قاعدتا جلوه بسیار زیباتری نیز به کار میدهند. چگونه رج فرش را تشخیص دهیم ؟ مادران و مادربزرگهای ما راز بافت این هنر قشنگ را خوب میدانند. یکی دیگر از انواع گره رایج در بافت تابلو فرش، گره جفت است که میتواند متقارن یا نامتقارن باشد اما به صورت کلی این گره سرعت بافت را بیشتر میکند. بیشتر بافنده ها بدون توجه به فاکتورهای بالا طرحی را انتخاب و شروع به بافت می کنند و بیشتر ایرادی که بافنده ها دارند این است که اندازه تابلو فرش استاندارد نیست یا بالازدگی دارد یا پایین زدگی دارد.

بنابراین باید طرح تابلو فرش را بر اساس سبک دکوراسیون انتخاب کنید. فرشهایی که در هر گره رنگ و تار و پود خود دنیایی از خاطرات و زیباییها و سلیقهی بافنده و طراح خود را در بر داشته است. یکی دیگر از نکات مهم در روند شستن تابلو فرش انتخاب شامپوی مناسب است، زیرا استفاده از شامپو فرشهایی با درصد پایین خاصیت اسیدی و جوهر نمک برای شما در اولویت بایستی قرار بگیرند. معمولاً اطلاعات تابلو فرش یا هر فرشی در پشت آن درجشده است، با کنترل و مطالعه آن از شناسنامه تابلو مطلع میشوید. قطعا فرش ایراد دار خریدار هم نخواهد داشت و یا باقیمت بسیار پایینی از شما خریداری می کنند. این فرش های زینتی و قاب دار ، که برای تزئین ، روی دیوارها آویخته می شوند ، یک شیء هنری هستند که صحنه های شکار خارق العاده ، شمایل های مذهبی و عکس های فوری از زندگی روزمره را به تصویر می کشند. برای اطمینان از کیفیت و اصالت تابلو فرش بهتر است آنرا بدون قاب خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید