هر آنچه باید از تابلو فرش دستباف بدانید (نکات مهم) – ویرگول

برای این کار از فروشنده بخواهید که نمونه ی قاب نشده را به شما نشان دهد یا مثلا بهتر است تابلوفرشی خریداری کنید که بدون قاب باشد و خودتان برای آن قاب تهیه کنید. بهتر است بدانید که تابلو فرشها در واقع از کالاهای نفیس و زیبا برای تزئین فضای خانه هستند و معمولا در طرحها و نقشهای مختلف مثل طبیعت، منظره و آثار تاریخی تهیه میشوند. هرچند که تابلو فرش های اصیل همگی دستباف هستند و نمونه ای از هنر فاخر ایرانی محسوب میشوند اما با این حال امروزه تعداد بیشماری از تابلو فرش ها در بازار بصورت ماشینی تولید شده و طرفداران خود را نیز دارند. حال تعداد گره های موجود در فاصله ی بین دو سوزن را بشمارید. تا جایی که خرید این محصولات برای موقعیتها و مناسبتهای مختلف، در حال تبدیل شدن به نوعی آداب و پرستیژ اجتماعی است! نام این دو شخصیت سلجوقی ترک و تیمور لنگ است که با تغییراتی مانند تغییر طرح و طرح فرش های ایرانی و استفاده از طرح هایی با خطوط چرخشی و منحنی به جای طرح های هندسی و همچنین استفاده از نقوش پیچک، گل، حیوانات و پرندگان باعث شدند که به نوعی هنر قالی بافی در ایران تغییر کند.

همچنین الیاف پشم با گذر زمان دچار ساییدگی شده ولی نخ مرینوس این­گونه نیست، بنابراین برای استفاده از نخ مناسب جهت بافت تابلوفرش در مقام مقایسه ابریشم، بعد مرینوس، بعد پشم از نظر مقاومت قرار دارند. زمانی که برای خرید تابلو فرش به فروشگاهی مراجعه میکنید، فروشنده سعی دارد شما را مجاب به خرید نماید، گوش دادن به فروشندگان مفید است، ولی بهتر است در انتخاب دقت کنید و متناسب با بودجه و سلیقهی خودتان تابلو را تهیه کنید. با تا کردن فرش از وسط و روی هم قرار دادن بالا و پایین آن میتوان تقارن طرح را نسبت به محورهایی که از مرکز فرش میگذرند،تشخیص داد. همانطور که میدانید تابلو فرشها اغلب جنبه تزئینی و زیبایی دارند و از طرفی تمیز کردن تابلو فرش نیز کار بسیار سختی محسوب میشود و به همین خاطر بهترین راه جلوگیری از کثیف شدن آن است. امروزه تابلوفرش ها را می توان یکی از منحصر به فردترین و زیباترین وسایل تزئینی برای هر خانه در نظر گرفت که با جذابیت و زیبایی خیره ­کننده، مورد توجه افراد علاقه مند به هنر اصیل ایرانی قرار گرفته است. گرچه تابلو فرشهای اصیل همگی دستباف هستند و از مصادیق هنر فاخر ایرانی به شمار میروند، اما امروزه تعداد زیادی از تابلو فرشهای ماشینی در بازار عرضه میشود که طرفداران خود را نیز پیدا کردهاند، نظر به اینکه تابلو فرش دستباف جزو کالاهای لوکس بهحساب میآید، میتوان گفت هدیهای ارزشمند و منحصربهفرد است.

تابلو فرش ها معمولا تصاویری از نقش و نگارهای جذاب و زیبا هستند که هر کدام بیانگر یک روایت می باشند که با ایده گرفتن از تصاویر نقاشان اروپایی و ایرانی بافته می شوند. چهره(تصاویر مربوطه به چهرۀ هنرمندان مشهور موسیقی و سینما)، تصاویری از اشخاص مشهور جهان که اکثراً به صورت تک تابلوفرش و سفارشی بافته می ­شود. تقریباً 1500 نمونه در موزه های مختلف و مجموعه های خصوصی در سراسر جهان حفظ شده است. اگر قصد خرید تابلو فرشی دارید که توسط استاد خاصی بافته شده و یا برند خاصی داشته باشد بهتر است از فروشگاه های معتبر و یا حتی الامکان از خود بافنده خریداری نمایید چراکه درحین رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان وجود دارد که امضاء یا نام اشخاص در زیر تابلو بافته شود و تنها در صورتی که خیلی حرفه ای باشید میتوانید این مساله را تشخیص دهید. نیز وجود دارد. شما می توانید حتی چهره و یا عکس خود را به بافندگان بدهید تا تابلو فرش شما را طراحی و تهیه کنند. اگر تصمیم خرید تابلو فرش استاد خاصی را دارید، سعی کنید از خود بافنده تهیه نمایید. صنعت قالیبافی در درون خود چندین شغل جانبی از جمله رنگرزی، چلهکشی، نقشهکشی، تهیه نخهای کرکی و ابریشمی و فروشندگی فرش دارد.

بیشتر این فرشها از ابریشم ساخته شده اند و نخهای طلا و نقره تزئینات بیشتری به آنها بخشیده اند. طبیعی است که هرچقدر تراکم گره بیشتر باشد فرش کیفیت مطلوبتری دارد. مهمترین عوامل در جلوه و زیبایی تابلو فرش موثر است، انتخاب نوع قاب می باشد. در فرشهای روستایی و عشایر تصورات قالیباف در طرح و نقشه فرش دستباف بسیار موثر است. البته در کنار نوع گره که ریز یا درشت باشد، موضوع مهم دیگری نیز روی کیفیت تابلو فرش دستباف اثرگذار است که همانا میزان شانه زدن قالیباف روی کار است. علاوه بر این موضوع مواد به کار رفته در بافت تابلو به اندازهای مرغوب است که حتی نسلهای بعدی شما نیز میتوانند از این هنر ستودنی لذت کافی ببرند. فرش اتاق نهارخوری باید به اندازهای باشد که پایههای صندلیهای مستقر در اطراف میز نهارخوری کاملا روی آن قرار گیرد. قاب، کجی ­های تابلوفرش را می­ پوشاند،بنابراین بهتر است ابتدا آن را بدون قاب خریداری و دو طرف فرش را روی هم قرار داده تا کج یا صاف بودن آن مشخص شود. پرداخت تابلوفرش هنری است که اگر بدون مهارت انجام گیرد، نه تنها در کیفیت ظاهری آن تأثیر منفی می­ گذارد، بلکه از ارزش آن نیز میکاهد.

دیدگاهتان را بنویسید