ویژگی های تابلو فرش دستباف + مزایا و معایب آن

برای این که بتوانید نقشه تابلو فرش را به درستی پیاده کنید باید اصول بافت تابلو فرش را در نظر بگیرید. است باید نکاتی را در این مورد در نظر بگیرید. در شروع کار ارتفاع مناسب را برای تابلو فرش در نظر بگیرید تا در ادامه دچار مشکل نشوید. پس از تعیین ارتفاع مناسب در ابتدای کار، در طول بافتن تابلو فرش مدام این ارتفاع را کنترل کنید و از استانداردهای اولیه خارج نشوید. ارتفاع فرش باید در طول بافت تابلوفرش، به طور معمول هر 20 رج یکبار، کنترل و بازتنظیم شود. از طرف دیگر اگر در یک فضای بزرگ یک تابلو فرش ماشینی کوچک نصب کنید اصلا دیده نخواهد شد و آن طور که باید جلوه نخواهد کرد. این امکان وجود نخواهد داشت که تابلو فرش زیبایی خود را نشان دهد چون زیادی بزرگ به نظر خواهد رسید. این روزها خرید تابلو فرش طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ زیرا این محصول یک اکسسوری بسیار زیبا و لوکس شناخته میشود که دکوراسیون داخلی منزل شما را تا حد قابل توجهی تغییر میدهد.

تابلو فرش های دستبافت هم مانند فرش دستبافت نوع و کیفیت مواد اولیه آنها تأثیر مستقیم برکیفیت نهایی محصول می گذارد، چرا که میدانیم نخ ابرشیم جز گران ترین نخ ها به حساب میآیند چون نسبت به بقیه نخ ها ظریف تر و زیباتر هستند از طرفی هر چقدر کاربرد نخ ابریشم در تابلو فرش بیشتر باشد در نتیجه از نظر قیمتی بیشتر خواهند بود. دسته بندی می شوند که تعداد طرح های تابلو فرش ها به شدت زیاد است و هر نوع سلیقه ای را می تواند راضی کند اما طرح تابلو فرش جدید معمولا از آثار هنری نقاشان معروف هست. طرح تابلو ، گل و گلدان ، تراکم 50 رج در هر 7 سانتی متر و جنس پرز کرک و گل ابریشم است. افراد ماهر توسط دستگاه پرداخت زدن مخصوص فرش دستباف که مجهز به یک تیغه قدرتمند است پرز فرش را به صورت یکدست و استاندارد می گیرند. یکی از خدمات ارائه شده توسط قالیشویی افرا عملیات پرداخت فرش هم به صورت صاف و هم به صورت برجسته میباشد. تبریز ، نخستین پایتخت سلسله صفوی بود و می توان ادعا کرد که مرکز تولید فرش ، بیش از هر شهر دیگری در ایران بوده است.

وی در ادامه اضافه کرد: “در هر سانی متر مربع قالی های ابریشم این منطقه 1600 گره وجود دارد که این کار حدود سه روز طول می کشد؛ بافت یک تابلو فرش حدود 6 ماه طول می کشد. ابعاد بزرگترین تابلو فرش 25 در 35 و کوچکترین 15 در 20 سانی متر است”. چله کشی نیز از کارهای زیربنایی برای بافتن تابلو فرش است که اهمیت بسیاری دارد. تنوع بالا در طرح و نقش و کیفیت بالای محصولات این فیلدکاری نیز نقش موثری در تثبیت فرهنگ خرید تابلو فرش دارد. همانطور که می دانیدتابلو فرش ها شامل طرح ها و نقش و نگار های گوناگون هستند. قدیمی ترین قالی ها به آسیای مرکزی و منطقه پازیریک مربوط میشود که با توجه به طرح های روی قالی، مشخصه بافندگان آن مربوط به دوره هخامنشیان هستند. پرداخت فرش به عملیاتی که در آن پرزهای اضافی سطح قالی گرفته میشود و سطح قالی صاف می شود می گویند. با توجه به حساسیت و اهمیتی که چله کشی در بافت تابلو فرش دارد، مسئولیت انجام این کار را به متخصص این کار بسپارید.

در شرایطی که با ویروس کرونا مواجه هستیم، بسیاری از مشاغل بهصورت دورکاری انجام میشوند و خانه به عنوان محل کار اصلی بسیاری از مشاغل در نظر گرفته میشود. یکی از عوامل اصلی در قیمت تابلو فرش دستباف جنس مواد مصرفی و رجشمار آن است. قیمت پرداخت تابلو فرش متاثر از عواملی مانند اندازه و جنس نخ بافته و نوع پرداخت است. بررسی چله به آسانی می تواند جنس آن را به شما بگوید. همچنین کشش نخها در کل عرض دار باید به صورت یکنواخت و مساوی انجام شود. در شیوه فارسی از انگشتان دست برای رد کردن پود ضخیم استفاده میشود در حالی که در شیوه ترکی، این کار با استفاده از سیخ پودکشی صورت میگیرد. قبل از اقدام برای بافت تابلوفرش باید آموزشهای لازم را ببینید و تا حدی با چم و خم کار آشنا شوید. تابلوفرش دستباف تمنای بخشایش، تابلوفرش دستباف دایره هستی، طرح دگردیسی، راه بی نهایت، رایحه ی روح پرور، طرح زیستن و رستن، نیاز نوازش و دارکوب و… چه زمانی نیاز به پرداخت تابلو فرشما ن داریم؟ تابلو فرش ماشینی کلاسیک را در چه ابعادی تهیه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید