ویژگی های تابلو فرش دستباف + مزایا و معایب آن

و به راستی روح خداوند در انسان و هنر او دمیده شده است و چه هنری زیباتر از بافت گره به گره فرش ، ما در گالری تابلو فرش هامون بر آن شدیم با توضیحات کامل در مورد تابلو فرش ، شما را با این هنر ایران زمین آشناتر کنیم و این امکان را به شما بدهیم تا با مقایسه طرح های مختلف گزینه مناسب خود را راحتتر انتخاب کرده و بتوانید با قیمت بسیار مناسب آن را خریداری فرمایید. تابلو فرش سردرود سفیر فرهنگی کشور در جهان است که در گالری فروش تابلو فرش ها در دنيا، خودنمايي می­کند. سهم تولید سردرود در اشتغال­زایی80% است که با دست­ های پرتوان و هنرمند سردرودی­ ها و با مدیریت کارگاه­های متمرکز و غیرمتمرکز تولید می ­شود و20% تولید از نظر طراحی و رنگرزی و از جهت فروش این شهر نقش مهمی ایفا می­کند. این موضوع سبب ایجاد 260 هزار نفر شغل در 18 استان کشور شده است که روزانه حداقل350 قطعه تابلو فرش در طرح و سایزهای مختلف به مدیریت کارگاه­های متمرکز و غیرمتمرکز تولید می­کند. در سال های گذشته به دلیل عدم داشتن ارتباطات با برخی کشورها، موانع بسیاری در راه توسعه این هنر وصنعت بود در پسابرجام و موفقیت دیپلماسی کشور کمک بزرگی بود که یکی از موانع عمده صادرات فرش و تابلو فرش را از میان برداشت و بازرگانان ما امروز از نزدیک میتوانند بازارهای جهانی را ارزیابی کنند.

فرآیند ثبت جهانی تابلوفرش سردرود از اوایل سال ۱۳۹۳ با مطالعه امکان سنجی و تحقیق کارشناسی پس از تنظیم اظهارنامه و تشکیل پرونده آغاز شده بود. این صنعت در طول یک سال حدود 5 میلیون و 400 هزار دلار برای کشور ارزآوری دارد؛ هرچند که این رقم شاید ناچیز به نظر برسد، اما این رقم برای شهری که با 15 میلیارد بودجه سالیانه از طرف شهرداری بسته می­شود، رقم قابل توجه و شایسته ­ای است. تولید سالانه 70 هزار تابلو فرش در سردرود و صادرات بخش عمده آن به کشورهای چین، ژاپن، آلمان و آمریکا موجب اشتغال­زایی برای 350 هزار ایرانی در 18 استان کشور شده است. به همین دلیل تولید سالانه 70 هزار تابلو فرش در سردرود و صادرات بخش عمده آن به کشورهای چین، ژاپن، آلمان و آمریکا موجب اشتغال­زایی برای 350 هزار ایرانی در این 18 استان کشور شده است. تابلو فرش سردرود سفیر فرهنگی کشور در جهان است که در گالری فروش تابلو فرش، در دنيا خودنمايي می ­کند. صنعت تابلو فرش سردرود از نظر کیفیت، کمیت، تنوع رنگ و طرح روزافزون در حال پیشرفت است و در سطح کشور بیش از 3 هزار گالری تابلو فرش از اين شهر تابلو دريافت مي كنند که البته با احداث شهرک مجزا و تمرکز تمام صنوف و هیاتهای مربوط در این مرکز تجاری می­توان گام بسیار اساسی و بلندی در توسعه این هنر اصیل و زیبای منطقه­مان در سطح ملی و جهانی برداشت.

معروفترین تابلوفرشهای دستباف مربوط به شهرهای تبریز و کاشان است. او كه صورت خوب آفرید و سیرت زیبا درود بر زن و مرد و دختر و پسر روستایی و شهری و ایلات و عشایر بافنده فرش كه بر فروزنده چراغ پرنور هنر فرشبافی و پاسدارنده ارزشهای آن در طول تاریخ این ملتاند و دستهای پر هنر اما پینه بسته ایشان گواه بر این مدعا است و سلام بر طراحان نقاشان ، ریسندگان ، رنگرزان ، محققان ، پژوهشگران ، استادان و استادكاران و آنهایی كه گامهای استوارشان راههای پرپیچ و خم پهنه اين مرز و بوم را در جهت اعتلاء هنر و صنعت ارجمند فرش در نور ديده و سينه پرمهرشان سنت دیرپای اين دستباف را در خود جای داده و دستهای معجزهگر آنها این نتیجه تلاش نسلهای گذشته خود را به هنردوستان در سراسرگیتی تقدیم می دارد. به شماره و تاریخ ثبت ملی ۲۷-جی آی مورخ ۱۳۹۳/۰۷/۱۴رسید. رونق تجارت تابلو فرش از سردرود از زمان­های گذشته در بافت قالی در رج شمارهای بالا و طرحهای هنری و طیف وسیع رنگ، شهره عام و خاص بوده، اما در چند دهه اخیر شهر سردرود با جامعیت یافتن در تولید تابلو فرش به مرکز تولید این آثار در غرب کشور تبدیل شده است؛ به گونه­ای که ثبت جهانی این صنعت در 16 دی1395 صورت گرفته است.

با توجه به اینکه 85% تابلو فرش کشور در سردرود بافته می ­­شود، لذا برپائی بیش از 18 هزار دار بافت تابلو فرش در این شهر نشانگر عینیت بخشیدن به فرمایش مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل است. همچنین ۲۰۶ میلیون ثروتمند در چین خواستار تابلو فرش سردرود هستند و در صورت بازاریابی صحیح براي بدست آوردن آن بازار، مي توان نقش زیادی در حضور تابلو فرشهای نفیس سردرود در منازل و اماکن کشور چین داشته باشيم. نکته بعدی توجه به نوع پود فرش است زیرا فرشهای ابریشم گرانتر هستند و با نگاه کردن به پود براحتی میتوانید به ابریشم یا نخی بودن آن پی ببرید، زیرا پودهای ابریشمی بسیار بسیار ظریفتر و درخشندهتر از نخ میباشد و قاعدتاً جلوه بسیار زیباتری نیز به تابلو میدهند. توصیه میشود که به هیچ وجه تابلو فرش خود را بر روی طناب پهن نکنید، زیرا ممکن است خط تا شده روی تابلو فرش از بین نرود و یا آنقدر کش بیاید که ظاهر و جلوه اصلی از بین برود. نام محلی این شهر، سَردَری و یا سردره بوده است. همچنین می توان گفت این هنر زیبا بسیار پیچیده و شگفت انگیز است. تابلو فرش ها ، معمولا افسانه ها ، آداب و رسوم تاریخی ایرانیان ، مناظر زیبا ، سبدی پر از گل و سرانجام ، مینیاتور ایرانی را نشان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید