ویژگی های تابلو فرش دستباف + مزایا و معایب آن

1) نخ ابریشم : زیبا ترین تابلو فرش ها از جنس ابریشم می باشند که بسیار لطیف و ظریف هستند به همین علت نفش و طرح در آن نسبت به دیگر جنس ها وضوح بیشتری دارد ، این تابلو فرش ها بسیار لوکس و گرانبها هستند البته نخ ابریشم ممکن است طبیعی یا منصوعی باشد که در قیمت آن اثر گذار است . این تابلو فرش ها اغلب در قالب پرتره بافته می شوند و نقش های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن کریم دیگر طرح های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش ها هستند. یا نام افراد زیر تخته بافته میشود و شما فقط در صورت حرفهای بودن میتوانید این را تشخیص دهید. همان طور که با گذشت زمان سهم فرشهای ماشینی نیز علاوه بر فرشهای دستباف در زندگی مردم بیشتر شده است تابلوها هم همین روال را طی کرده و علاوه بر نوع دستباف آن امروزه انواع تابلوهای ماشینی نیز در زندگی افراد جایگاه ویژهای پیدا کرده است. در واقع شما با بررسی دقیق ریشههای فرش میتوانید به راحتی تشخیص دهید که فرش ماشینی است یا دستی.

بهتر است بدانید عموما اطلاعات تابلو فرش یا هر فرشی در قسمت پشت آن جایگذاری میشود ، بنابراین میتوانید با چک کردن پشت کار از وجود شناسنامه تابلو فرش اطلاع پیدا کرده و آن را مطالعه فرمایید. همچنین اگر پشت فرش را نگاه کنید، میتوانید شناسنامه فرش و همینطور تعداد و سایز گرهها را مشاهده کنید. اولین نکته برای خرید تابلو فرش، مشاهده و مطالعه دقیق اطلاعات درج شده یا بهاصطلاح شناسنامه تابلو در قسمت پشت آن است. یکی دیگر از بهترین گزینه ها برای فروش تابلو فرش، فروش به خانه دار است و اگر ارتباط خوبی داشته باشید با دوستان و آشنایان با قیمت خیلی خوبی میتوانید قالی خود را بفروش برسانید. فرش سردرود با وجود تحریم های آمریکا علیه کشورمان، در سایت های فروشگاه های آمریکایی به صورت آنلاین و با برند اختصاصی «سردرود» به فروش می رسد. وقتی در نمایشگاه ها حضور مییابیم، از طریق تماس مستقیم با مشتری های بین المللی ذائقه هنری آن ها را به طور کاملا دقیق شناسایی میکنیم و بر همین اساس به بافندگان هنرمند، سفارش می دهیم. ارزش هنری تابلوفرش بیشتر به ترکیببندی رنگی و میزان استفاده از رنگهای طبیعی و ظرافت و هماهنگی نقش و رنگ دارد اما ارزش قیمت بسته به مواد اولیه به کار رفته مانند نوع نخ و ابریشم، کیفیت بافت و اندازه و طرح دارد.

او می افزاید: نوآوری و کیفیت بالا، راز جهانی شدن تابلو فرشهای سردرود است. البته ما در مطلبی جدا به تفصیل در مورد نحوه تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی صحبت کرده ایم و در این پست تنها قصد داریم در مورد روش شناخت کیفیت و اصالت تابلو فرش بحث کنیم. اگرچه فرشهای اصیل همگی دستباف و نمونهای از هنر تجمل گرایی ایرانی هستند، اما امروزه تعداد زیادی از تابلوهای تزئینی موجود در بازار بهصورت ماشینی تولید میشوند و طرفداران خود را دارند، زیرا نمونههای ماشینی این اثرهای زیبا قیمت پایین تری نسبت به تابلو فرشهای دستباف دارند. 80درصد از تابلو فرش های کشور، در سردرود تولید می شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، از مهمترین ویژگی های صنعت فرش دستباف ایران می توان تولید انبوه و عدم نیاز به تشکیلات وسیع اداری و یا موسسات بزرگ مالی، ایجاد اشتغال و درآمد به ویژه در مناطق روستایی، عدم احتیاج به سرمایه گذاری زیاد، ایجاد اشتغال در مشاغل جنبی نظیر پشم ریسی، رنگرزی و… تابلو های دستباف در طرحهای متنوعی از جمله: آیات و سورههای قرآنی، مناظر ملی و ایرانی، طبیعت، شخصیتها، نقاشیهای مینیاتور و بناهای تاریخی و غیره تولید و روانه بازار میشوند.

توجه داشته باشید که امروزه تابلو فرشها به صورت ماشینی و دستبافت بافته میشوند که البته نوع دستبافت آن بسیار با ارزشتر و گرانبهاتر است. تابلو فرشهای ماشینی از جنس آکریلیک یا سایر الیاف مصنوعی مانند پلی استر بافته میشوند و نخهای تار و پود با انواع رنگهای مصنوعی رنگرزی شده و مورد استفاده قرار میگیرند. 2 متر بافته میشوند و جنبه تزئینی دارند و همانند تابلوهای نقاشی روی دیوار نصب میشوند. عمده فرش ها بافته می شوند تا به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار گیرند. اما با وجود زیبایی و شکوه فوق العاده، فرش ایرانی در نهایت زیر پا قرار می گیرد و به مرور زمان درخشش آن عادی می شود. تابلو فرشهای با چلهی ابریشمی گرانقیمتتر هستند، چله و یا پرزهای ابریشمی بسیار ظریفتر و درخشانتر از نخ میباشند و جلوه گری بیشتری دارند. دومین فاکنور خرید تابلو دستباف، توجه به نوع بافت فرش از نظر ریز و درشت بودن گرهها است که به آسانی با دیدن پشت کار میتوانید به این موضوع دست یابید، همچنین پشت اثر حاوی اطلاعات بیشتری درباره میزان شانههای که توسط بافنده زده شده و کجی بافت آن است. اگرچه قرن هاست که از پشم در بافت فرش استفاده می شود ، ولی باید گفت ، آن هایی که حاوی ابریشم یا پشم بسیار ظریف هستند ، بیشتر برای اهداف تزئینی ، به دیواره های داخلی خانه های مجلل ، ساختمان های دولتی ، قلعه ها و کاخ ها آویزان می شوند و از گران ترین تابلو فرش های دستباف به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید