ویژگی های تابلو فرش دستباف + مزایا و معایب آن

فرش دستبافت طرح ملکه الیزابت با تصویر خانواده سلطنتی و بافت ترکی بسیار زیبا، مناسب برای هدیه دادن به تمام افراد از جمله کسانی است که به این سبک از بافت علاقه دارند. 2- تابلوفرش دستبافت : تابلوفرش دستبافت ، تابلوفرشي است که بر خلاف تابلوفرش ماشيني ( که با استفاده از از ماشين آلات صنعتي بافته مي شود) با دست بافته مي شود. اولین قسمتی که باید در زمان خرید تابلو فرش، به آن توجه کنید پشت تابلو فرش میباشد ، پشت فرش به شما نشان می دهد که میزان درشت یا ریز بودن گره هایی که زده شده چه قدر است. اما با وجود ماشین های اتوماتیک در بافت نمونه های ماشینی بدیهی است که این کنارهها در فرش ماشینی منظم و یک دست دوخته می شود. معمولا بافندگان پس از اتمام کار این بخش ها را با دست کوک میزنند. با توسعه تجارت بین المللی، تنوع الگوها و طرح های فرش ها بیشتر شد. فارغ از اینها سلامت یک فرش به ارزش و قیمت آن بستگی دارد و در فروش نیز برای شما مسئله ایجاد میکند. جالب است بدانید فرش های دستباف که شامل تابلو فرش ها نیز می شوند به ازای هر اینچ مربع حداقل باید 120 گره داشته باشند؛ بنابراین اگر فرشی که مشاهده میکنید گره هایی کمتر از این مقدار دارد، باید در دستباف بودن آن شک کنید.

او در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح میدهد: سردرودیها هنر بافت تابلوفرش را از پدران خود به ارث بردهاند و میتوان گفت که این حرفه نسل به نسل انتقال پیدا کرده ست. یکی دیگر از تکنیک هایی که به شما در این تشخیص کمک ویژه ای میکند، توجه به رنگ هاست. این نوع تابلوفرشها معمولا دارای طرح برجسته هستند مثلا در تابلوفرش دستباف طرح اسب ممکن است یالهای اسب برجسته باشند. باید گفت بهترین و باکیفیت ترین نوع فرش ها آن هایی هستند که از الیاف طبیعی برای بافت استفاده می کنند. در ابتدا فرش و قالیچه های ایرانی به عنوان کالاهای ضروری برای پوشاندن کف خانه اقوام عشایر بافته می شد و از آنها در برابر سرما و رطوبت محافظت می کرد. از جمله این تکنیک ها باید به نوع الیاف و رنگ های به کار رفته در فرش ها اشاره کرد که در نمونه دستباف کاملا طبیعی و ارگانیک است.

در این قسمت نمونه های زیبایی از انواع مدل تابلو فرشهای فانتزی با طرح های جذاب و زیبا گردآوری کرده ایم که شما عزیزان را به تماشای آنها دعوت می نماییم. ساختمان های با سقف بالاتر ، فرش های بزرگتری سفارش می دهند. اگر تابلو فرش قاب داشته باشد باید به شکل کاملا تراز شده و معمولا در وسط دیوار نصب شود اما اگر از مدلهای بدون قاب استفاده میکنید میتوانید آنها را به صورت مورب نیز نصب کنید. به جز این ابعاد ممکن است سایز های دیگری نیز در بازار فرش مشاهده کنید. جدای از نوع گره تعداد آن ها نیز در آداب و رسوم بافت این فرش ها نیز تفاوت دارد. تابلو فرش ها برای تزئین دکوراسیون خانه در گذشته نیز استفاده میکردند این تابلو ها بسیار ساده بودند و تقریبا تاثیر مثبت در زیبایی خانه داشت و در کمتر خانه ای این تابلو فرش ها دیده میشد.

در این صورت اطمینان خواهید داشت که نمونه هایی که در معرض فروش قرار گرفته اند کاملا قابلاطمینان هستند. خصوصیات تابلو فرش دستباف شامل موارد بسیار میشود که ارزش هنری و قیمت آن را تغییر میدهد. ۱-الیاف ابریشم: به دلیل جنس بهتر و مقاومت بیشتر نسبت به الیاف مرینوس و پشم در درجه بالاتری قرار دارد پس طبیعی است که تابلو فرش هایی که توسط این نوع الیاف یعنی ابریشم بافته میشوند بسیار ارزشمند تر، گران تر و همچنین از دید بیننده بسیار دلربا تر به نظر میرسند . بدیهی است در طراحی و بافت تابلو فرش های دستباف از رنگهای کاملا طبیعی و ارگانیک استفاده می شود؛ بنابراین نکته کار در این است که دریابید کدام رنگ ها طبیعی و کدام یک مصنوعی هستند. همچنین در بیشتر مواقع الیافی که در بافت فرش و تابلو فرش ها استفاده می شود نیز طبیعی و ارگانیک است که مزایای بیشماری را حاصل می کند. برای شناسایی بافت پود فرش نیز باید به کناره های آن دقت کنید. عموماً اطلاعات تابلو فرش به وسیله یک نوشته در قسمت پشت آن پرس می شود. ازآنجاییکه کار دست هنرمندان و بافت ماشین های پیشرفته از زمین تا آسمان تفاوت دارد، با نگاهی دقیق به گره های بافته شده می توانید بهراحتی کار تشخیص تابلو فرش دستباف و ماشینی را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید