ویژگی های تابلو فرش دستباف + مزایا و معایب آن

آیا نصب تابلو فرش بر روی دیواری که کاغذ دیواری دارد مناسب است؟ در اینگونه تابلو فرشها ابتدا فرشی با رنگ سفید و به ابعاد دلخواه بافته میشود و سپس نقشه روی آن چاپ میشود. پیش از خرید تابلو فرش برای منزلتان، ابتدا دکوراسیون داخلی منزل را بررسی و مکان نصب تابلو را انتخاب کرده، سپس با مراجعه به فروشگاه و انتخاب طرح دلخواهتان متناسب با فضای انتخابی، اقدام به خرید نمایید. برای تعیین رج فرش ابتدا نقطه ای از پشت فرش را انتخاب کنید و یک سوزن در عرض فرش قرار دهید. برای این کار شما نیاز به انجام دادن یک آزمایش ساده دارید. تابلو فرش، همان فرش با ابعاد و اندازه کوچک است که به کمک قاب، به دیوار نصب میشود و تاثیر زیادی بر روی زیبایی چیدمان و دکوراسیون خانه شما میگذارد. خاستگاه اين نوع فرشها آذربايجان ايران و شهر کوچک سه هزار سالهاي بنام سردرود است که بهعنوان پايتخت تابلوفرش جهان لقب گرفتهاست.

۳ متر بافته شده تابلو فرش گفته می شود، همینطور فرشی است که در ابعاد کوچک تر بافته می شود، این کالای ارزشمند و هنری جنبه تزیینی دارد، مثل تابلو که روی دیوار نصب می شود و جلوه ی بی بدیلی به محیط می دهد. تابلو فرش دستی که توسط هنرمندان ایرانی بافته میشود محصولی گرانبها و ماندگار است. ایرانیان ، این فرش های مصور را ، دقیقا به همان روشی که فرش های ایرانی را در طول 2500 سال گذشته بافته اند ، می بافند. فرش ایرانی از دیرباز نماد هنر و ذوق سرشار این مرز و بوم بوده است فرش شبیر عرضه کننده بهترین و مدرنترین تابلو فرش های ماشینی با رنگ پایدار و الیاف پلی استر بر اساس استانداردهای بین المللی و جدیدترین تکنولوژی روز است . به این صورت که با افزایش تراکم تابلو فرش های دستی و ماشینی اصولا تابلو فرش ریز بافت تر میشود و همچنین از دید بیننده تابلو ظریف تر به نظر میرسد و به همان نسبت هم طرح و نقش تابلو پرجلوه تر و پر زرق وبرق تر است. قرینه بودن فرش: توجه داشته باشید که نقشه فرش در هر دو سمت می بایست به صورت یکسان باشد و تمامی جزئیات رعایت شده باشد همچنین می بایست عرض فرش در بالا وپایین یکی باشد، برای این کار فرش را از قاب خارج کنید سر و ته فرش را روی هم بیاندازید در صورتی که دقیقا روی هم قرار نگیرند، فرش مشکل بافت دارد.

یکی از وسایل تزئینی در هر خانه ای تابلو فرش می باشد، همان طور که می دانید، تابلو فرش دستبافت از قیمت بالایی برخوردار است و شاید کمتر کسی بخواهد برای خرید آن هزینه کند به همین دلیل در این مطلب در مورد تابلو فرش ماشینی بحث خواهیم کرد. بافت های ترکی به دلیل گره خوردن هر گره به دور دو تار، از استحکام بیشتری نسبت به بافت های فاسی برخوردار هستند. با اینکه تابلو فرشهای دستبافت ظرافت، زیبایی و اصالت خاصی دارند ولی به دلیل قیمت بالای آنها افراد زیادی از تابلو فرشهای ماشینی برای زیبایی منازلشان استفاده میکنند. پس از انتخاب مکان نصب تابلو و متناسب با سلیقهی خود میتوانید از بین طرحهای متنوعی نظیر حیوانات، مناظر طبیعی، گلها، چهرهها، نقاشی هنرمندان مشهور جوان و یا ترکیبی از آنها نقشه مورد نظر خود را انتخاب کنید. تابلو فرشهای ماشینی موجود بین 700 تا 1200 شانه دارند که تابلوهایی با 1200 شانه قیمت بسیار بالاتری نسبت به تابلوهای 700 شانه دارند.

در بین طرح هایی که دیده می شود اما برخی از طرح و نقش ها مشهور تر هستند. اما کارشناسان هنری در مورد فرشهای دستباف عشایری میزان تراکم گره را در کیفیت فرش موثر نمیدانند. باشمردن تعداد گره ها در 7 سانتی از عرض فرش می توان رجشمار آن را محاسبه کرد. در زیر چند تفاوت اصلی این دو نوع تابلو فرش را نام برده و بررسی می کنیم. مهم ترین نکته ای که باعث تمایز این دو مدل از هم میشود، تفاوت چشمگیر قیمت آنها میباشد. هنر تزیینات داخلی باعث زیبایی و شیک بودن منازل میشود. تزیینات داخلی با قاب و تابلو راحتترین راه زیباسازی منازل و دفاتر کار است. از آنجایی که تابلو فرشها یکی از کالاهای لوکس منزل بشمار میآیند حتما هنگام تمیز کردن آنها دقت لازم را به خرج داده و بهتر است کار را به متخصص بسپارید. شهر سردرود در استان آذربایجان شرقی یکی از مهمترین قطبهای بافت تابلو فرش در جهان محسوب می شود و حدود 80 درصد از مردم این شهر به طرق مختلف از این هنر کسب درآمد میکنند. میتوانید این تابلوها را در کنار دیگر تابلو های بزرگ قرار دهید و منظره ای چشم نواز در دکوراسیون خانه ی خود خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید